Ptačí chřipka se šíří Evropou

20.12.2014 21:39

Od začátku listopadu se vyskytl chřipkový kmen v Nizozemí, Německu a Spojeném království a byl potvrzen také u volně žijících ptáků. Poslední případy tento týden potvrdila Itálie i Německo. Italské úřady informovaly 15. prosince o výskytu ohniska vysocepatogenní aviární influenzy (AI) subtypu H5N8 v chovu krůt v obci Porto Viro, provincii Rovigo poblíž Benátek. Dne 16. prosince potvrdily německé úřady druhé ohnisko stejného subtypu v chovu krůt v obci Barßel, okres Cloppenburg v Dolním Sasku.

Ptačí chřipka se šíří Evropou
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Přestože jsou prokázaným zdrojem viru volně žijící migrující ptáci, nákaza se objevila především v uzavřených chovech. To znamená, že k vlastnímu zanesení infekce do chovu dochází nepřímým kontaktem prostřednictvím kontaminovaného krmiva, pomůcek, nekontrolovatelným pohybem techniky a osob apod. Z přiložené mapy je zřejmé, že virus cirkuluje v populaci evropských volně žijících ptáků a proto existuje riziko přenosu viru do našich chovů drůbeže.

Virus ptačí chřipky, který se nyní vyskytuje v Evropě, způsobuje nespecifické klinické příznaky. To znamená, že v infikovaných chovech se neprojevuje výrazné hynutí drůbeže. Další příznaky jako snížení snášky a příjmu krmiva mohou být nevýrazné a jsou snadno zaměnitelné za jiné nákazy. Proto je důležité, aby v případě každé podezřelé změny v chovech drůbeže, zejména pokles v příjmu potravy a vody, pokles v produkci vajec a především zvýšené úhyny hlásili chovatelé místně příslušné krajské veterinární správě. Stejně tak je důležité hlásit zvýšené úhyny volně žijících ptáků.

Státní veterinární správa v této souvislosti znovu upozorňuje chovatele drůbeže, ale také drobnochovatele drůbeže a chovatele zájmových ptáků (papoušků), aby důsledně dodržovali preventivní opatření. Hlavní zásadou je bránit chovy před kontaktem s volně žijícími, zejména migrujícími ptáky, a podávat krmení i vodu na chráněných místech. Další preventivní opatření spočívají v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivaci dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu, atd.

Ptačí chřipka se v současnosti vyskytuje nejen na území Evropy, ale také v USA a v Kanadě. Vysocepatogenní aviární influenza stejného subtypu jako v evropských zemích se potvrdila také v USA, zatímco v Kanadě byl potvrzen případ AI subtypu H5N2.

Další informace ohledně nákazové situace HPAI v Evropě lze získat na internetových stránkách SVS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora pomůže podnikatelům s podáním elektronického daňového přiznání

19:02 Hospodářská komora pomůže podnikatelům s podáním elektronického daňového přiznání

Už jen přibližně dva týdny – do 2. května – mají podnikatelé čas na elektronické podání daňového při…