ŘLP ČR: Hospodářské výsledky podniku za rok 2021

19.4.2022 3:56 odp. | Tisková zpráva

Dopady globální pandemie COVID-19 na objem letového provozu v českém vzdušném prostoru a letištích i v roce 2021 zásadně ovlivnily hospodářské výsledky. Podnik se tak podruhé v historii dostal do ztráty, poprvé tomu tak bylo v roce 2020.

ŘLP ČR: Hospodářské výsledky podniku za rok 2021
Foto: ŘLP ČR
Popisek: ŘLP ČR

Hospodářský výsledek - ztráta podniku činí 799 mil. Kč. Finanční situace byla i přes nepříznivý vývoj celého oboru podnikání v roce 2021 stabilní a podnik byl schopen se vyrovnat se všemi závazky, souvisejícími se zabezpečením své činnosti i se závazky vůči státnímu rozpočtu. Hospodaření za minulý rok schválila na svém jednání dozorčí rada podniku.

Za rok 2021 dosáhly celkové výnosy podniku částky 1 998 mil. Kč, tedy o 52 % méně než v roce 2019, který slouží jako objektivní srovnávací kritérium (poslední rok s normálním vývojem provozu). Hlavním zdrojem příjmů podniku bylo poskytování letových navigačních služeb. Výnosy z těchto služeb představovaly 89 % z celkových provozních výnosů podniku. Na dosažených výnosech se nejvíce podílely výnosy z traťových navigačních služeb ve výši 1 483 mil. Kč, tj. 76 % provozních výnosů. Další významnou výnosovou položkou byly výnosy z letištních přibližovacích služeb v částce 245 mil. Kč s podílem 13 % z provozních výnosů.

V průběhu roku 2021 byla podniku poskytnuta ze státního rozpočtu úplná kompenzace nákladů vzniklých podniku v souvislosti s poskytováním služeb letům osvobozeným od zpoplatnění (lety vojenské, státní a jiné další) v úhrnné částce 58 mil. Kč. Z ostatních výnosů podniku pak byly významné tržby z poskytování vzdělávání a výcviku v částce 76 mil. Kč a výnosy kalibrační letky od domácích i zahraničních zákazníků ve výši 36 mil. Kč.

Celkový objem nákladů (včetně odložené daně z příjmů) činil 2 797 mil. Kč, tedy pokles objemu nákladů o 30 % oproti referenčnímu roku 2019. Podnik i nadále aplikuje v nákladové oblasti významná úsporná opatření. Kromě úspor v oblasti výkonové spotřeby se jedná i oblast osobních nákladů, jakým je například zmrazení dílčích složek mezd a snížení počtu zaměstnanců o 8 %.

„Rok 2021 bych označil za velmi obtížný, kdy jsme se museli s ohledem na několik vln pandemie COVID – 19 vyrovnat s vysokou mírou nepředvídatelnosti vývoje letového provozu a tedy i souvisejících výnosů. Jako pozitivní hodnotím skutečnost, že se nám podařilo udržet všechny naše klíčové parametry v rámci schváleného rozpočtu. Důsledná realizace úsporných opatření a to i ve spolupráci s odborovými organizacemi podniku nám pomohla dosáhnout stanovených cílů a výrazně snížit naši ztrátu oproti původním očekáváním“, komentoval hospodářské výsledky generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Ing. Jan Klas.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

13:44 Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se t…