ROP Jihozápad: Evropská unie pomohla obnovit Buquoyskou hrobku

13.08.2018 15:00

Už téměř čtyři roky může veřejnost navštěvovat obnovenou Buquoyskou hrobku – výraznou dominantu novohradského hřbitova. Ta byla revitalizována s 3,5 milionovou dotací z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad.

ROP Jihozápad: Evropská unie pomohla obnovit Buquoyskou hrobku
Foto: jj-jihozapad.cz
Popisek: ROP Jihozápad - logo

Hrobku nechal vybudovat hrabě Karel Bonaventura Buquoy v letech 1902 - 1904 v pseudogotickém slohu. Stavba velmi připomíná schwarzenberskou hrobku v Třeboni, liší se však od ní především tím, že nemá podzemní krypty. Hrobka má dvě části – kryptu v přízemí a kapli v patře. Dodnes je v ní umístěno osm rakví s tělesnými pozůstatky Buquoyů a jejich příbuzných, sourozenců z rodu Cappy. Novogotickou hrobku pro členy hraběcí rodiny Buquoyů postavil na zdejším hřbitově v letech 1890-1892 stavitel Karel Bůžek podle projektu pražského architekta Josefa Schulze. V hrobce je místo pro 28 rakví, kaple nad hrobkou sloužila pro smuteční obřady. Tympanon nad portálem zdobí mozaika od Maxe Švabinského.

„Finance z unie napomohly opravit vnitřní prostory Buquoyské hrobky, co umožnilo její zpřístupnění návštěvníkům Nových Hradů. Součástí aktivit na Buquoyské hrobce bylo také odvodnění střechy a souvisejících zpevněných ploch v bezprostřední blízkosti hrobky a obnova dřevěných prvků na objektu historické kovárny v Nových Hradech,“ uvedla Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Díky dotaci nechalo Město Nové Hrady dále opravit a zpevnit hradební zdi ve dvou úsecích, kde hrozilo ohrožení bezpečnosti kolemjdoucích a kde dříve docházelo k občasnému vypadávání kusů zdiva.

„Systematická revitalizace kulturních památek nebo přestavba objektů a jejich využití k muzejní činnosti napomohly tomu, že se Jihočeský a Plzeňský kraj v uplynulých deseti letech dokázaly významně přiblížit turistům. Řada kulturních objektů vznikla právě díky podpoře Evropské unie,“ doplnil Ivo Grüner, náměstek hejtmana Plzeňského kraje a předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

22:02 ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

Žalobce se domáhal u Obvodního soudu pro Prahu 2 po Ministerstvu spravedlnosti zaplacení 24 milionů …