O poslední peníze určené na rozvoj území na venkově projevily malé obce (500 až 5 000 obyvatel) mimořádný zájem. Úřadu Regionální rady bylo předloženo celkem 115 žádostí za 651 milionů korun. Z tohoto počtu splnilo podmínky dané ve výzvě 90 projektů, u nichž by celková výše dotace činila 425 milionů korun. Příslib dotace ale získalo pouze 40 obcí, mezi které bude rozděleno 200 milionů. (Protože na konci roku 2014 došlo k odstoupení projektů za celkem 160 mil. Kč, bylo rozhodnuto o tom, že tyto peníze budou znovuzapojeny na nové projekty, a to na rozvoj venkova.) „Přestože i další projekty splnily podmínky, nebylo bohužel možné podpořit všech 90 žádostí. Navýšení dané alokace o dalších 225 milionů by snížilo výši dotace na již schválené projekty, které mají uzavřené smlouvy s tzv. klouzavou dotací,“ vysvětlil Ivan Matulík, ředitel Úřadu Regionální rady. „V praxi by to například u projektu za 10 milionů znamenalo snížení dotace o půl milionu korun,“ doplnil Matulík.
Ze 40 schválených projektů jich bude 19 realizováno ve Zlínském kraji, celkově tady obce dostanou 96,6 milionů korun. Největší dotaci (8,1 mil. Kč) získá město Hluk, které bude rekonstruovat centrální část obce. Veřejná prostranství opraví třeba také obce Tupesy (5,5 mil. Kč) nebo Březolupy (7,4 mil. Kč). V Olomouckém kraji bylo úspěšných 21 projektů s dotacemi v celkovém součtu za 101,7 milionů korun. Obcemi, které si připíší nejvyšší finanční podporu, jsou Šumvald (8,2 mil. Kč), kde bude revitalizováno veřejné prostranství a Zlaté Hory (8,2 mil. Kč), které mají v plánu opravu lokality Na Okálech – Hornická. A například v Hlubočkách (7,9 mil. Kč) díky dotaci projdou stavební úpravou chodníky a komunikace.
ROP Střední Morava, jehož prostřednictvím jsou čerpány finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj na území Olomouckého a Zlínského kraje, měl v programovém období 2007-2013 k dispozici více než 18 miliard korun. Na rozvoj venkova již putovala částka 2,7 miliardy korun, díky které bylo doposud opraveno 144 návsí a náměstí, 95 hřišť a sportovních areálů, 28 škol, 17 kulturních domů, 12 zařízení krizové infrastruktury nebo třeba 7 zdravotních středisek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
Správa železnic dnes oznámila, že skončil výběr všech odborných poradců pro PPP projekt vysokorychlo…
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů