Rádio Retro připomene vánoční svátky od 30. do 80. let

4. 12. 2014 12:08

Rádio Retro nabídne posluchačům Českého rozhlasu osmadvacet hodin pořadů, které vznikly pro vánoční a silvestrovské vysílání od třicátých do osmdesátých let. V jeho programu zazní mimo jiné několik prezidentských projevů, dobové reportáže, silvestrovské zábavné pořady či vánoční písničky. Nahrávkami budou posluchače provádět moderátoři Martina Kociánová a Jan Rosák.

Rádio Retro připomene vánoční svátky od 30. do 80. let
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

„Rádio Retro představí několik archivních pokladů, které vznikly pro sváteční vysílání někdejšího Československého rozhlasu. Zejména snímky z éry první republiky není snadné uvádět, protože se z nich často na zvukových fóliích dochovaly jenom fragmenty. Nahrávky tak bylo nutné - mnohdy poprvé po desítkách let - restaurovat, nechat projít digitální očistou a pospojovat úryvky ponechané na pracovních archivních pásech,“ uvedl generální ředitel Peter Duhan.

Vánoční vysílání Rádia Retro začne o půlnoci ze 7. na 8. prosince a skončí 6. ledna. Ze zvukových fólií bude možné slyšet například vánoční poselství prezidenta Edvarda Beneše, které zaznělo ve vysílání BBC v roce 1942. Ze stejného roku bude k dispozici i projev protektorátního prezidenta Emila Háchy. Jan Baťa zase promluví o podnikání v roce 1939.

Posluchači se také mohou těšit na novoroční návštěvu u Olgy a Václava Havlových (1996), Silvestrovské verše Jana Wericha (1962), pořad Vysílá studio mladých ze Štědrého dne 1968 s Alicí Masarykovou či Hanáckou hitparádu Jiřího Štuchala (1967). Zazní také vánoční písně Karla Gotta či Písničky pro Hvězdu – výběr normalizačních vánočních motivů.

„Rádio Retro umožňuje posluchačům zavzpomínat, znovu prožít nostalgii i zašlou atmosféru dob, kdy Ježíšek soupeřil s Dědou Mrázem. Vánoční Retro bylo v loňském roce posluchačským trhákem a na webu patřilo k nejúspěšnějším stanicím Českého rozhlasu. Věřím, že jsme i letos zabalili posluchačům stejně hezký dárek,“ uvedl ředitel centra vysílání Ondřej Nováček.

Rádio Retro si mohou posluchači pustit přes internet na stránkách rozhlas.cz. Naladit je ho možné také na DAB přijímači (digitální vysílání). Cílem projektu Rádio Retro je jednak připomenout historii a zprostředkovat ji veřejnosti, jednak otevřít obrovský rozhlasový archiv a znovu uvést unikátní pořady v nezkrácené podobě s fundovaným komentářem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KRNAP: Cesta z Růžové hory na Sněžku je opět otevřená

19:27 KRNAP: Cesta z Růžové hory na Sněžku je opět otevřená

Od pátku 19.7. od 14 hodin je znovu otevřený žlutě značený chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku o…