Reakce MŠMT na tiskovou zprávu NKÚ

23. 1. 2016 21:00

Ministerstvo školství reaguje na tiskovou zprávu, kterou vydal Nejvyšší kontrolní úřad ke kontrolní akci č. 15/06. NKÚ prověřoval, jestli příjemci dotací z Evropské unie dodržují podmínky udržitelnosti projektů, a jak je zajištěno financování projektů v době jejich udržitelnosti.

Reakce MŠMT na tiskovou zprávu NKÚ
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Jako příklad porušení podmínek udržitelnosti uvádí NKÚ ve své tiskové zprávě projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na zřízení center podpory inkluzivního vzdělávání za více než 133 milionů korun. „Projekt měl ověřit a nastavit podmínky inkluzivního vzdělávání na základních školách. Všech devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která v rámci projektu vznikla, ale po ukončení projektu bez náhrady zaniklo,“ uvádí zpráva NKÚ.

Reakce MŠMT:

Projekt v žádném případě neporušil podmínky udržitelnosti, neboť samotná regionální centra byla zrušena prostřednictvím podstatné změny předložené ještě před ukončením realizace projektu. Schválením této podstatné změny došlo k ukončení těchto regionálních center a tedy ke zrušení povinnosti provozovat tato centra v době udržitelnosti. Výstupy projektu budou však i nadále využívány školskými poradenskými zařízeními. Na tuto skutečnost bylo NKÚ v rámci kontrolního šetření upozorněno.

Dále zpráva NKÚ uvádí jako problémové zajištění financování projektů po dobu 5 let udržitelnosti u některých vědeckých center dotovaných z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.  „Jedná se přitom o velmi nákladné projekty. Do vybudování 48 vědeckých výzkumných center se dosud investovalo 36 miliard korun. Podle odhadů bude na jejich provoz v době udržitelnosti nutné vynaložit ze státního rozpočtu dalších 24,4 miliardy korun. U pěti z jedenácti kontrolovaných výzkumných center podle kontrolorů hrozí, že nesplní podmínky udržitelnosti. Vědeckým výzkumným centrům se totiž například nedaří získat další zdroje financování – zejména ze smluvního výzkumu a mezinárodních grantů – v původně předpokládané výši. Podle kontrolorů to svědčí o tom, že centra nedokáží najít dostatečné zdroje peněz v aplikační sféře,“ uvádí zpráva NKÚ.

Reakce MŠMT:

Ministerstvo školství v současné době neeviduje žádný projekt v prioritní ose 1 a 2, u kterého by nebyly plněny podmínky udržitelnosti. Projekty podpořené v rámci OP VaVpI (výzkumná centra realizovaná v prioritní ose 1 a 2) v relativně nedávné době teprve ukončily svoji investiční fázi. V současnosti rozvíjí své výzkumné aktivity včetně posílení spolupráce s aplikační sférou a snahy o získání finančních zdrojů ze zahraničí. Významnou část výdajů na provozní fázi center pokrývají rovněž finanční prostředky vyčleněné v rámci rozpočtové kapitoly MŠMT v podobě tzv. Národních programů udržitelnosti.

Pro informaci: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/vlada-podporila-financovani-vedeckych-infrastruktur-na-ctyri

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: O Cenu Patrimonium pro futuro bojuje bývalá fara v Křeči

22:27 Národní památkový ústav: O Cenu Patrimonium pro futuro bojuje bývalá fara v Křeči

V letošním roce probíhá již šestý ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, j…