Návodné otázky pořád dokola. Hynek Beran se potkal s ČT. A promluvil

24.04.2026 7:50 | Rozhovor

Rada pro rozhlasové a televizní vysíláni ve věci vysílání o větrnících napomenula Českou televize a vyžádala si vysvětlení od televize Nova. Energetický expert Hynek Beran odhaluje fakta o pořadech o větrnících a říká, že by na pochod za takovéto redaktory rozhodně nešel.

Návodné otázky pořád dokola. Hynek Beran se potkal s ČT. A promluvil
Foto: Milan Holenda
Popisek: Hynek Beran

Jak hodnotíte současné zprávy o pořadech České televize o větrnících?

Konečně někdo začal respektovat zákony. Když ne politici, tak aspoň Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) je český regulační orgán, který dohlíží na rozhlasové a televizní vysílání. V prvním šetření vznáší RRTV dotaz iniciovaný podnětem nebo stížností. Dalším stupněm je upozornění na porušení zákona, to už je „varování“ pro vysílatele, že konkrétní jednání je v rozporu se zákonem, ale má stále ještě preventivní funkci – dává šanci chybu napravit. Po něm následuje pokuta, tedy správní trest, pokud dojde k závažnému nebo opakovanému porušení.

Pokud bude Česká televize v tomto stylu pořadů o větrnících pokračovat, hrozí jí podle vás pokuta?

Přestože jde o státní orgán a státní televizi, budou-li pokračovat v tomto jednostranném, a navíc stupidně amatérském stylu informovanosti o vážném problému v rámci celostátního dialogu, asi už té Radě po předchozím varování opravdu nic jiného nezbude. Kromě toho, že byly ty napadané pořady jednostranné s předurčeným kladným větrným hrdinou, byly také neuvěřitelně hloupé.

Dnešní redakce už zapomněly Čapkovu nebo Kvapilovu češtinu a o závažném problému energetiky mají tři zjednodušené pojmy: ruský agent, levné větrníky, Česko zaspalo. Kombinace těchto tří pojmů zřetězená do různých schematických polopravd pak obíhá mezi redaktory a vybranými respondenty, zatímco člověk, který pod tím nemůže spát, je v takových pořadech vykreslen jako úplný hlupák, a z majitelky statku, kde to podle nezávislého stanoviska veřejné univerzity vadí hospodářským zvířatům, zase ruského agenta. Kromě toho je takový typ pořadu obsahově neuvěřitelně stupidní, i zprávy za Husáka měly výrazně bohatší obsah. Normální technika nebo nějaká osvěta nemá v tomto pořadu místo vůbec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Policie

Z čeho soudíte, že u nás policie víc chrání pachatele než oběti, že voláte po změně? Podle vás u nás policie a třeba i soudy pracují špatně? Ano, vím, že se vám řada rozhodnutí soudů nelíbí, hlavně když se vás týkají a já netvrdím, že s každým rozhodnutím soudu souhlasím, ale obecně si myslím, že js...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pořad jsem neviděla,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedaaanka , 24.04.2026 9:08:36
ale podle toho, co píšete, je naprosto lživý. Už se totiž konečně potvrdilo to, co se jenom tušilo. Že v krajině s větrníkama vyhynuli práci a zvířata a mozek lidí se po letech bydlení v blízkosti větrníků výrazně mění k horšímu.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Nevím, jestli to chápe.“ Paroubek jmenoval Pavlovy „loutkáře“

18:30 „Nevím, jestli to chápe.“ Paroubek jmenoval Pavlovy „loutkáře“

„Myslím si, že prezident udělal v poslední době celu řadu chyb,“ říká expremiér Jiří Paroubek a mluv…