Reakce ředitele ČIŽP Erika Geusse na další nepravdivá tvrzení Strany zelených vedené Matějem Stropnickým

12.12.2016 18:04

Strana zelených na svém webu zveřejnila zprávu http://www.zeleni.cz/zeleni-inspekce-zivotniho-prostredi-kontroluje-jen-male-ryby-vyse-pokut-klesa/, v níž se opět objevily naprosto nepravdivé informace o pokutách, které uložila Česká inspekci životního prostředí (ČIŽP). Ze zprávy je vidět, jak strana vedená předsedou Matějem Stropnickým nakládá s informacemi, které k ní putují z různých zdrojů, a že správnost informací ani nedokáže ověřit ze snadno dostupných zdrojů veřejných. Místo toho publikuje prokazatelnou lež.

Reakce ředitele ČIŽP Erika Geusse na další nepravdivá tvrzení Strany zelených vedené Matějem Stropnickým
Foto: ČIŽP
Popisek: Česká inspekce životního prostředí, ČIŽP

Ve zprávě vydané Stranou zelených se píše „Kupříkladu společnost ZS Vilémov a.s., která je součástí koncernu Agrofert, dostala od ČIŽP v roce 2013 pokutu půl milionu korun za znečištění řeky Doubravky pesticidem a po ní následovala ještě druhá sankce 1,7 milionu korun za úhyn tisíců vzácných raků.“

Toto tvrzení je jednoznačně nepravdivé.

Společnost ZS Vilémov a.s. nedostala od ČIŽP pokutu v roce 2013, je to logický nesmysl. Událost, kdy z vnitropodnikové kanalizace zemědělského areálu ZS Vilémov unikl pesticid, který způsobil znečištění řeky Doubravky a následný úhyn raků, se udála koncem března 2014. Je jasné, že ČIŽP za tyto delikty nemohla udělit pokutu v roce 2013, aniž by cestovala v čase. První pokuta ve výši 500 tisíc korun za znečištění řeky Doubravky byla po prošetření události ve správním řízení uložena dne 9. 9. 2014. Druhá pokuta ve výši 1,7 milionu za úhyn raků byla uložena dne 21. 5. 2015 – mimochodem půl roku po mém nástupu do čela ČIŽP.

Ani jedna z pokut tedy nebyla uložena v roce 2013.

O obou pokutách vydávala ČIŽP tiskové zprávy, které jsou jednoduše veřejně dostupné na webu ČIŽP. Obě pokuty jsou taktéž popsány ve Výroční zprávě ČIŽP za rok 2015, která je rovněž zveřejněna na webu inspekce.

Je na každém, aby si o kvalitě informací zveřejňovaných Stranou zelených a jejich informátorech udělal úsudek sám.

Erik Geuss
ředitel ČIŽP

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V únoru byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,5 %

15:46 Český statistický úřad: V únoru byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,5 %

Míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity - únor 2023.