V letošním roce se bude podle odborníků recese v oblasti stavebního průmyslu nadále prohlubovat jak v přípravě, tak v samotné realizaci. Krize se dotkne zvláště výstavby nemocnic, škol, restaurací, hotelů či staveb sociální péče. Tento pokles poptávky bude mít podle znalců za následek snížení cen projektových a stavebních prací až pod hranici rentability. Zároveň se podle nich sníží také investice do projektů spolufinancovaných Evropskou unií.
„V současnosti dochází k dramatickému poklesu zejména ve veřejném sektoru, což považujeme za významný problém. Obáváme se, že v průběhu roku 2013 bude tento pokles ještě znatelnější. Dosud totiž není například zajištěno financování akcí spolufinancovaných Evropskou unií. V roce 2013 očekáváme meziroční pokles objemu stavebních prací o 4,5 až 5 %, u bytových a občanských staveb až o 10 %,“ uvedl Josef Mitrenga z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. „V roce 2013 očekáváme meziroční pokles objemu stavebních prací o přibližně 10 %, především u bytových a občanských staveb. Recese povede ke zvýšenému soupeření mezi konkurenty na trhu. To může mít za následek pokles cen stavebních prací až pod hranici výnosnosti a následnou likvidaci mnoha stavebních firem,“ potvrdil trend Vladimír Svoboda, jednatel společnosti Interplan-CZ, která patří mezi specialisty v oblasti projektové a inženýrské přípravy staveb.
Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu klesla v loňském roce stavební produkce reálně o 4,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,1 % méně stavebních povolení a jejich orientační hodnota klesla o více než 4 %. Odborníci připisují tento útlum zejména přetrvávajícímu nedostatku soukromých a veřejných zakázek. Zároveň vidí riziko v nových úsporných opatřeních vlády v oblasti investic do stavebního průmyslu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva