Roční působení Filmového centra České televize přineslo novou formu spolupráce s producenty

21.06.2013 11:10 | Zprávy

Nadcházející 48. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je příležitostí k bilanci ročního působení Filmového centra České televize. Právě zde před rokem Filmové centrum vznikalo a v letošním ročníku soutěže se letos objeví i první snímky vzešlé z jeho aktivit. V průběhu ročního fungování se Filmovému centru České televize podařilo nastavit jasný a průhledný systém spolupráce s nezávislými producenty a podpořit vznik nových koprodukčních filmů. Další prioritou Filmového centra je podpora studentské tvorby.

Roční působení Filmového centra České televize přineslo novou formu spolupráce s producenty
Foto: ČT
Popisek: Nové logo České televize

Spolupráce s producenty probíhá na bázi tzv. co-developmentu, v jehož rámci Česká televize vyvíjí společně s autory námět od samotného počátku. Při výběru koprodukčních projektů klade Filmové centrum důraz nejenom na kvalitu, ale také pestrost žánrů. O kvalitě filmů, na jejichž vzniku se Česká televize podílí, svědčí i vysoké zastoupení filmů v hlavní soutěži letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Podporu české kinematografie vnímá Česká televize jako součást své služby veřejnosti.

„Role České televize jako největšího koproducenta českých filmů je v době nejasného financování české kinematografie významnější než kdy dříve. Nespočívá ale pouze v samotné investici do konkrétních filmů, chceme také mnohem více aktivně pečovat o kvalitu české kinematografie a spoluvytvářet filmové prostředí.

Proto jsme loni zřídili Filmové centrum, obsadili ho uznávanými odborníky, s nimiž se společně snažíme nabízet filmařům takovou formu spolupráce, která povede ke kvalitním českým filmům, navazujícím na tradici české filmové školy,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Jedním z hlavních cílů nově zřízeného Filmového centra bylo vytvořit strategii aktivní dramaturgie. „Nečekáme jen pasivně na projekty, které nám na Kavčí Hory donesou nezávislí producenti. Snažíme se chodit kvalitě naproti. Hledáme náměty a projekty v zárodku, leckteré sami iniciujeme. Propojujeme lidi naladěné na stejnou vlnu,“ říká dramaturg Filmového centra Jaroslav Sedláček.

Mezi odborníky, kteří pomáhají s posudky, figurují přední čeští režiséři, literáti a scenáristi, jakými jsou Petr Zelenka, Vladimír Michálek, Lenka Procházková či Edgar Dutka. V dramaturgické radě, se kterou se každých čtrnáct dní zástupci Filmového centra schází nad složitějšími či kontroverznějšími projekty, je např. scenárista Sexmise Pavel Hajný, dramaturgyně filmů o Panu Tau Marcela Pittermannová, scenárista Hořícího keře Štěpán Hulík, analytik Ivo Trajkov, dramaturg Kristián Suda nebo talentovaná mladá scenáristka Kristina Dufková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Česká televize

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Česká energetika potřebuje strategii s důrazem na zajištění energetické bezpečnosti

13:33 HK ČR: Česká energetika potřebuje strategii s důrazem na zajištění energetické bezpečnosti

Klíčové výzvy české energetiky, budoucnost teplárenství bez uhlí, transformace regionálních zdrojů n…