Rok 2017 na ČMKBK: Nákupy ministerstev na energetickém trhu burzy jsou už standardem

02.01.2018 10:46

Ministerstva si pro své resorty zajistila i v roce 2017 dodávky elektřiny a zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK). Nákupy na tomto trhu, který funguje jako centrální tržní místo pro dodávky konečným odběratelům, se stal pro státní správu už pravidlem. O burzovním nákupu jako formě realizace veřejné zakázky informovala na svých webech například ministerstva vnitra a zemědělství a prostřednictvím elektronického nástroje pro správu veřejných zakázek také ministerstvo financí, dopravy, obrany, kultury, zdravotnictví, průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí.

Rok 2017 na ČMKBK: Nákupy ministerstev na energetickém trhu burzy jsou už standardem
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

V červnu zveřejnilo nákup energií na Českomoravské komoditní burze na webových stránkách Ministerstvo vnitra ČR. Elektřinu a plyn nakoupilo pro celý resort na roky 2018 a 2019 s úsporou 140 milionů korun.

„Podobně jako v předcházejících letech se nám podařilo transparentně vysoutěžit dodávku zemního plynu a elektrické energie pro celý resort. Opět jsme dokázali využít vývoje tržních cen, což potvrzuje funkčnost centralizovaných nákupů, stejně jako efektivnost nákupu přes burzu,“ uvedl tehdy náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ekonomiky, strategií a evropských fondů Jiří Zmatlík.

V srpnu publikovalo výsledky nákupu elektřiny a plynu na ČMKBK Ministerstvo zemědělství ČR. To snížilo tímto způsobem náklady celého resortu meziročně o 14 procent.

„Centrální nákup energií na komoditní burze je pro nás nejefektivnější formou veřejné zakázky. Svědčí o tom souhrnná výše úspor, která od roku 2014 dosáhla téměř 150 milionů korun, přičemž do konce roku 2018 by mělo jít o částku přesahující 190 milionů korun,“ uvedlo tehdy na svém webu ministerstvo.

Spolu s ministerstvem zemědělství nakoupily energie např. Lesy ČR, Státní pozemkový úřad, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa se svými regionálními pracovišti, desítka výzkumných a jiných ústavů, podniky Povodí Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře či hřebčíny v Kladrubech, Písku a Tlumačově.

Prostřednictvím elektronické platformy pro správu veřejných zakázek informovala o zářijovém nákupu elektřiny na ČMKBK i Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC), která zajišťuje nákupy energií pro resort Ministerstva dopravy ČR. SŽDC nakoupila elektřinu formou postupné fixace ceny, zemní plyn pořídila o měsíc dříve za pevně stanovenou cenu.

Nákup energií na kladenské komoditní burze zveřejnilo také Ministerstvo financí ČR. Šlo o centralizovaný nákup silové elektřiny a zemního plynu pro ministerstvo, Generální ředitelství cel, Generální finanční ředitelství či Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových s dodávkou v roce 2018.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

22:02 ÚZSVM pravomocně uhájil 24 milionů korun

Žalobce se domáhal u Obvodního soudu pro Prahu 2 po Ministerstvu spravedlnosti zaplacení 24 milionů …