Rosatom: 2. blok JE Rooppur v Bangladéši má stavební povolení

10.07.2018 14:25

Bangladéšský úřad pro jaderný dozor BAERA vydal 8. července 2018 povolení k projektování a výstavbě 2. bloku jaderné elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Na 1. bloku, který toto povolení získal 4. listopadu 2017, nyní probíhají stavební práce na reaktorové budově.

Rosatom: 2. blok JE Rooppur v Bangladéši má stavební povolení
Foto: Rosatom
Popisek: Úprava podloží pro reaktorovou budovu v JE Rooppur

Povolení bylo vydáno bangladéšské organizaci Bangladesh Atomic Energy Commission (BAEC), která má v zemi na starosti rozvoj jaderných technologií. Dokument potvrzuje bezpečnost projektu a umožňuje zahájit výstavbu 2. bloku.

„V roli generálního projektanta vystupuje Inženýringová společnost ASE. V současnosti probíhají stavební práce na 1. bloku jaderné elektrárny Rooppur a letos v červenci plánujeme začít betonovat základy reaktorové budovy 2. bloku,“ uvádí Valerij Limarenko, ředitel Inženýringové divize Rosatomu.

Výstavba 1. bloku elektrárny Rooppur začala v listopadu 2017. Nyní se staví stěny prostorů, do nichž bude umístěn jaderný reaktor, probíhá armování stěn reaktorové budovy a základové desky pomocných provozů. Opodál probíhá úprava podloží pro chladicí věž.

Prvním krokem, který umožnil výstavbu elektrárny Rooppur, byla Mezivládní dohoda o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny na území Bangladéše podepsaná 2. listopadu 2011. Na ni navazuje generální smlouva na projektování, výstavbu a spouštění dvou bloků s reaktory VVER-1200 v lokalitě Rooppur, která byla uzavřena 25. prosince 2015. Lokalita se nachází zhruba 160 kilometrů od hlavního města Dháka na břehu řeky Gangy.

Referenčním blokem pro tuto elektrárnu je 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II, která se nachází v Rusku. Tento blok je prvním typu VVER-1200, a dokonce byl uveden do provozu jako první blok generace III+ na světě. Jde o evoluční projekt vycházející z reaktorů VVER-1000 a splňuje nejpřísnější mezinárodní bezpečnostní požadavky.

Reaktory typu VVER-1200 nepatří v Česku k neznámým, protože české jaderné elektrárny postavily české firmy podle projektů VVER-1000 a VVER-440, což jsou předchůdci současných VVER-1200. I s nimi mají české firmy velké zkušenosti, protože se dodavatelsky zapojily do výstavby bloků typu VVER-1200 v Rusku.

Například na dodávkách armatur do jaderných elektráren Novovoroněžská II a Leningradská II se podílely Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA. Dále mají české firmy zkušenosti s výrobou kabelů a hermetických průchodek pro tento typ bloků, které dodávala Kabelovna Kabex. Sigma Group dodala čerpací techniku a ZPA Pečky servopohony. Do těchto elektráren směřovalo z Česka také laboratorní vybavení (ze společnosti Brněnská Drutěva), laboratorní sklo (Kavalierglass a Sklárny Moravia) a obráběcí stroje (Proma).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Domov Sluneční Dvůr získá nové prostory v Jestřebí, České Lípě-Ladech i Sosnové

22:29 Liberecký kraj: Domov Sluneční Dvůr získá nové prostory v Jestřebí, České Lípě-Ladech i Sosnové

Nový objekt získá Domov Sluneční dvůr, příspěvková organizace zřizovaná Libereckým krajem, která pos…