Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

18.01.2022 22:54 | Tisková zpráva

V 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2022 namontován lapač taveniny. Nádoba tohoto klíčového bezpečnostního systému váží 156 tun a je 6,1 metru vysoká.

Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny
Foto: red
Popisek: Rosatom

Lapač taveniny je jedním z pasivních bezpečnostních systémů, který ruská korporace pro atomovou energii Rosatom používá ve svých blocích typu VVER. V případě těžké havárie tento systém zajišťuje ochranu základové desky před působením roztaveného jaderného paliva. Jeho montáž je jednou z operací na kritické cestě harmonogramu prací. Po ní je možné pokračovat se stavbou reaktorové šachty.

Elektrárna Sü-ta-pao je novým projektem spolupráce mezi Ruskem a Čínou v oblasti jaderné energetiky. Generální smlouva a další smlouvy o výstavbě 3. a 4. bloku s reaktory VVER-1200 byly podepsány v roce 2019. Ruská strana má podle smluv na starosti projektování jaderného ostrova, dodávku klíčových zařízení a jaderného paliva, služby v oblasti autorského dohledu a dozoru při montáži a uvádění dodaných zařízení do provozu. Spouštění bloků je naplánováno na roky 2027 a 2028.

Technologie VVER v Číně není neznámá, protože v jaderné elektrárně Tchien-wan (angl. Tianwan) jsou provozovány čtyři bloky VVER-1000 a další dva bloky VVER-1200 se staví. Do této elektrárny dodávaly zařízení i české firmy. Například firmy jako Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Kabelovna Kabex dodávala kabely, Sigma Group čerpací techniku, Vítkovice vysokotlaké ohříváky a ZPA Pečky servopohony.

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Ministerstvo kultury prohlásilo kostel sv. Mikuláše na Kladensku za kulturní památku

14:21 Ministerstvo kultury prohlásilo kostel sv. Mikuláše na Kladensku za kulturní památku

Soubor „Kostel sv. Mikuláše“ je výraznou dominantou sídelního celku Hnidousy na Kladensku, má vysoko…