Rosatom: Na Akkuyu-2 byl usazen 2. prstenec ochranné obálky

13.09.2021 22:54 | Tisková zpráva

Dne 9. září 2021 byl smontován a usazen druhý prstenec reaktorové budovy 2. bloku turecké jaderné elektrárny Akkuyu. Budova zároveň tvoří ochrannou obálku, jeden z hlavních bezpečnostních systémů, a nyní ruská korporace pro atomovou energii Rosatom staví její vnitřní část.

Rosatom: Na Akkuyu-2 byl usazen 2. prstenec ochranné obálky
Foto: red
Popisek: Rosatom

Ochranná obálka reaktorů VVER-1200 generace III+ má dvě vrstvy a poskytuje ochranu pro reaktorový sál a je nosnou konstrukcí pro průchodky potrubí a polární jeřáb, který slouží k manipulaci s těžkými břemeny během výstavby i během provozu a údržby bloku.

Vnitřní kontejnment tvoří ocelová výstelka zajišťující těsnost reaktorového sálu a železobeton se speciální betonovou směsí. Druhý prstenec byl nejprve smontován vedle reaktorové budovy z 24 prefabrikovaných dílů (12 dílů ve dvou řadách nad sebou). Díly o hmotnosti od 5 do 7 tun a výšce 6 metrů byly přikládány a přivařovány k sobě, až vytvořily válcovou konstrukci vybavenou armaturami a dalším nezbytným zařízením. Celková hmotnost prstence dosahuje 321,9 tun, výška 12 metrů a obvod 138 metrů.

Usazení prstence na místo je technicky i časově náročná operace. Probíhá pomocí těžkotonážního jeřábu Liebherr LR 13000 a trvala 12 hodin.

Po usazení druhého prstence vzrostla výška reaktorové budovy o 12 metrů na 16,95 metru. Nyní dělníci oba prstence spojí svary do jednoho celku, doplní další výztuže a vybetonují další část ochranné obálky. Tloušťka betonových stěn bude 1,2 metru. Po dokončení celého kontejnmentu proběhne zkouška jeho těsnosti, která ověří kvalitu stavebních prací.

Anketa

Věříte průzkumu STEM, že ANO získá ve volbách 32,4 %?

hlasovalo: 61275 lidí

„Dosáhli jsme dalšího důležitého milníku roku 2021, usadili jsme na místo druhý prstenec vnitřní ochranné obálky druhého bloku. Odborníci několik měsíců sestavovali sekce do jedné konstrukce a před manipulací s ní otestovali kvalitu všech svarů pomocí ultrazvuku. Použitá technologie sestavování prstenců ochranné obálky se nám osvědčila už při výstavbě jaderné elektrárny Leningradská II. Stejnou metodu jsme použili i při montáži druhého a třetího prstence na 1. bloku elektrárny Akkuyu. Tato technologie nám umožňuje zvýšit přesnost montáže konstrukcí a optimalizovat délku výstavby bloků, a navíc odpovídá principům bezpečnosti práce, protože snižuje počet operací prováděných ve výšce. Na reaktorovém sále 2. bloku v současnosti probíhají práce na stavbě šachty reaktoru. V budově strojovny jsou nyní armovány stropní konstrukce,“ uvedl ředitel stavěné jaderné elektrárny Sergej Buckich.

Jednotlivé díly vnitřní ochranné obálky byly vyrobeny v továrně v Rusku a na staveniště byly z Petrohradu přepraveny po moři. Jejich montáž na staveništi začala v polovině dubna 2021.

Reaktorové budovy jaderné elektrárny Akkuyu mají dvojitou ochrannou obálku. Vnější obálku tvoří železobeton a je vyprojektována tak, aby vydržela jakákoliv extrémní vnější rizika: zemětřesení do 9. stupně, cunami, uragány i jejich souběh.

Do výstavby jaderné elektrárny Akkuyu jsou zapojeny české firmy podobně, jako je tomu i v případě ostatních bloků VVER-1200 stavěných Rosatomem v různých zemích světa. Společnost Sigma Group má dobré vyhlídky na vítězství v tendru na dodávku čerpací techniky v hodnotě cca 15 milionů eur. Dále společnost MICo dodá tlakové nádoby za asi 7,1 milionů eur a ŽĎAS výkovky pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel. Společnost ZPA Pečky vyrábí servopohony a společnost Arako armatury.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda České republiky dopravila materiální dar do Libanonu

21:20 Armáda České republiky dopravila materiální dar do Libanonu

Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo Ministerstvo obrany a k…