Rosatom: První blok turecké JE Akkuyu má hotové základy

15.03.2019 21:33

Dne 8. března 2019 bylo dokončeno betonování základové desky 1. bloku turecké jaderné elektrárny Akkuyu. Tuto elektrárnu s reaktory VVER-1200 generace III+ staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Rosatom: První blok turecké JE Akkuyu má hotové základy
Foto: red
Popisek: Rosatom
reklama

Základová deska byla odlita z více jak 17 000 kubíků samozhutnitelného betonu. Tento beton se roztéká a zhutňuje působením vlastní tíhy a zachovává si homogenitu a kvalitu jako klasicky hutněný beton.

„Technologická řešení použitá během betonování základové desky stejně jako i všechna ostatní, která budou uplatněna během výstavby jaderné elektrárny Akkuyu, splňují současné požadavky světové jaderné komunity, standardy Mezinárodní agentury pro atomovou energii a turecké i mezinárodní normy,“ řekla Anastasija Zotějevová, generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuklear, která má výstavbu elektrárny Akkuyu na starosti.

Dokončení betonáže základové desky představuje jednu z klíčových událostí, k nimž na staveništi dojde během letošního roku.

Další práce na 1. bloku se přesunou ke stavbě vnějších a vnitřních stěn reaktorové budovy. Souběžně s tím se budou betonovat základy pod pomocné provozy a pod budovu se záložním velínem.

Základy reaktorové budovy prvního bloku JE Akkuyu

Stavební technika se pohybuje i po parcele 2. bloku, zatím však jen v rámci omezeného stavebního povolení, které společnost Akkuyu Nuklear drží od listopadu 2018. To umožňuje provádět jen ty práce, které nemají přímý vliv na bezpečnost jaderného ostrova.

„V roce 2019 počítáme s tím, že získáme stavební povolení v plném rozsahu i pro 2. blok, což nám umožní pustit se do betonování základů jeho reaktorové budovy. Během toho samozřejmě využijeme zkušenosti, které jsme získali během stejných prací na 1. bloku,“ doplnila Zotějevová.

Jedním z úkolů pro letošní rok je dokončení zemních prací v areálu celé elektrárny. Nyní jsou hotové zhruba ze 70 % a zbytek bude hotov do konce roku.

Kromě prací na staveništi probíhá i příprava balíku dokumentů, který bude předložen tureckému dozornému úřadu TAEK pro vydání stavebního povolení pro 3. blok.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Kompenzační bonus exekutorovi ani bance nepatří

13:18 Finanční správa: Kompenzační bonus exekutorovi ani bance nepatří

Kompenzační bonus nepodléhá exekuci a svoji povahu neztrácí ani připsáním na bankovní účet. Generáln…