Rosatom: V Indii začala výstavba 6. bloku JE Kudankulam

29.12.2021 22:56 | Tisková zpráva

Výstavba už 6. bloku indické jaderné elektrárny Kudankulam s reaktory VVER-1000 byla oficiálně zahájena 20. prosince 2021, kdy byl do základů reaktorové budovy nalit první beton.

Rosatom: V Indii začala výstavba 6. bloku JE Kudankulam
Foto: red
Popisek: Rosatom

„První dva bloky elektrárny už úspěšně pracují a druhá dvojice se staví: ve 3. bloku se připravuje montáž reaktorové nádoby. Letos v červnu byl nalit první beton do základů 5. bloku a nyní, 20. prosince, jsme zahájili betonáž 6. bloku. Třetí část elektrárny Kudankulam zajistí další elektrický výkon, který přispěje k průmyslovému a ekonomickému rozvoji indického svazového státu Tamilnádu,“ uvedl viceprezident pro indické projekty společnosti ASE Andrej Lebeděv.

ASE je generálním dodavatelem Kudankulamu a inženýringovou divizí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Výroba zařízení, která budou montována do 5. a 6. bloku, už běží a rovněž probíhá i dodávání nezbytné pracovní dokumentace pro výstavbu.

Do výstavby elektrárny Kudankulam jsou dodavatelsky zapojeny i české firmy. Například opavská armaturka Arako sem dodala přes 2000 kusů regulačních armatur, Kabelovna Kabex z Holýšova zase 2500 kilometrů kabelů a Armatury Group bezmála tisíc kusů různých typů armatur. Hodnota dodávek těchto tří firem překračuje v součtu 1 miliardu korun. Dále bychom zde našli přes 300 šoupátek od MSA, 31 čerpacích agregátů od Sigma Group, elektropohony od ZPA Pečky a vysokotlaké ohříváky z Vítkovic.

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27928 lidí

Jednání o výstavbě 5. a 6. bloku začala po podpisu generální rámcové dohody na výstavbu 3. a 4. bloku z roku 2014. Bylo dohodnuto, že bude použita stejná technologie jako pro předchozí bloky a v roce 2017 byla podepsána úvěrová smlouva a generální rámcová dohoda pro 5. a 6. blok.

Kudankulam používá reaktory VVER-1000 ve verzi AES-92. Technická řešení použitá v tomto projektu vycházejí z dalšího evolučního vývoje technologie VVER, který vedl k reaktorům nové generace s vyšším výkonem, lepší spolehlivostí, bezpečností a ekonomikou provozu. Bloky této jaderné elektrárny splňují poslední požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…