SANEP: Volební preference do Sněmovny PČR - duben 2021

22.04.2021 12:37

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo koaliční uskupení Piráti/STAN, do sněmovny by se poprvé dostala koalice Trikolóra/Svobodní/Soukromníci.

SANEP: Volební preference do Sněmovny PČR - duben 2021
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by v aktuálním dubnovém měření společnosti SANEP poprvé vyhrálo volby do Sněmovny se ziskem 26,4 %, což představuje oproti březnu letošního roku nárůst o 0,3 procentních bodů. Ve volebních průzkumech, které společnost SANEP pravidelně a dlouhodobě realizuje, je to také poprvé po několika letech, kdy prvenství zaznamenala jiná strana než dosud vládnoucí hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše.

Hnutí ANO 2011 získalo aktuálně v dubnovém měření společnosti SANEP 23,9 procent voličských hlasů. Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním průzkumu volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR dosud největší pokles voličských preferencí, a to o celých 2,3 procentních bodů.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to seziskem 17,7 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci pohoršiloo 0,2 procent.

Na čtvrtém místě by v dubnu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,5 procentních bodů, což znamená oproti březnovému měření nárůst o 0,2 % voličské přízně. SPD pod vedením Tomia Okamury zaznamenává již několik měsíců v řadě rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by v dubnu skončila KSČM se ziskem 5,7 procentních bodů, což je o 0,6 procent méně než v březnu tohoto roku.

Na šestém místě a na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se pak v dubnu ocitla ČSSD se ziskem 5,1 procentních bodů, což je 0,2 % méně než v březnu tohoto roku.

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se poprvé dostalo koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci, a to se ziskem 5 procent. Otázkou však je, jak se v budoucnu bude dařit zvláště straně Trikolóra, kterou před časem nečekaně opustil její zakladatel a také hlavní tvář hnutí Václav Klaus mladší.

Poprvé se též ve volebních preferencích objevila nová politická strana, kterou je Přísaha – hnutí Roberta Šlachty, neboť dosáhla dle standardů společnosti SANEP tříprocentní hranici voličských preferencí.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním dubnovém šetření společnosti SANEP nedostala Strana zelených (1,4%).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily v dubnu roku 2021 tříprocentní hranici:

tabulka

  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 15. – 21. dubna 2021na vybrané skupině 1.981dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 15.463 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Průzkum byl vypracován metodou CAW Ion/off-line.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum dubnových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 61,2% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Památky ožijí v netradičním čase - Hradozámecká noc 2021

19:35 Národní památkový ústav: Památky ožijí v netradičním čase - Hradozámecká noc 2021

Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v novém termínu, v noci ze soboty 31. července na neděli 1…