SMS: Stovky zastupitelů v posledních letech čelí kriminalizaci. Vina je jim prokázána jen v minimu případů

19.07.2018 20:26

Dnes zveřejněná analýza Nejvyššího státního zastupitelství ukazuje trend kriminalizace volených zástupců ve velmi nelichotivém světle. Převážná většina podaných trestních oznámení nevede ani k zahájení trestního řízení.

SMS: Stovky zastupitelů v posledních letech čelí kriminalizaci. Vina je jim prokázána jen v minimu případů
Foto: sms.cz
Popisek: Sdružení místních samospráv - logo

V České republice působí okolo 60 000 volených zástupců z řad starostů, hejtmanů, členů rad i řadových zastupitelů, kteří se podílejí na chodu místních samospráv, krajů, měst i obcí. Nejvyšší státní zastupitelství aktuálně vydalo statistický souhrn, v němž představuje údaje o kriminalitě volených zástupců samospráv z let 2013 – 2017.

„Tlak na kriminalizaci volených zástupců je značný,“ uvádí předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák a dodává. „U takto atakovaných osob vede k výraznému snížení kvality života, zhoršení rodinných vztahů či společenské dehonestaci. Za vše mluví čísla shromážděná Nejvyšším státním zastupitelstvím. Devět z deseti podaných trestních oznámení končí ve stadiu šetření. Zbylá desetina dovedená do stadia trestního řízení vede k různým formám odsuzujícího rozsudku ani ne z poloviny případů.“

Jak ale zdůrazňuje předseda Polčák, nejvíce alarmující jsou případy těch volených zástupců, kteří absolvovali trestní řízení se zprošťujícími rozsudky. „Jedná se o nadpoloviční většinu ze zahájených trestních řízení, přičemž v nich nesmíme vidět pouze statistické jednotky, ale konkrétní zničené lidské životy. Tento stav nesvědčí pro odpovědnou práci státního zastupitelství, které má zákonnou povinnost posuzovat nejen důvody svědčící pro zahájení trestního stíhání, ale také ty, které svědčí ve prospěch obviněného.“

Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák se v této obrátí na ministra spravedlnosti s žádostí o vyšší míru ochrany volených zástupců. Předložené statistické údaje sdružení považuje za signál, který může do jisté míry dále snížit vůli zástupců veřejnosti kandidovat v nadcházejících komunálních volbách. „Z podávání trestních oznámení na volené zástupce samosprávy se stal jakýsi sport. Bylo by na místě zvážit také určitou míru odpovědnosti oznamovatele – tedy aby trestní oznámení nebyla podávána jen s cílem zkomplikovat danému člověku život nebo ho politicky poškodit,“ říká na závět S. Polčák s tím, že o schůzku chce v této věci požádat i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje přes 1700 obcí a měst v ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu

10:17 Český statistický úřad: Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu

Český statistický úřad zveřejnil seznam kandidátů pro volby do Evropského parlamentu. Volby se na úz…