Avšak pro jeho silné omezení a k co nejvyšší eliminaci zdravotně bezpečnostních rizik pro spotřebitele, doporučujeme vládě ČR posoudit a v potřebné podobě přijmout další opatření, která společně navrhujeme.
Doporučujeme zabezpečit striktní, bezpodmínečné dodržování a důslednou kontrolu Nařízení (ES) č. 178/2002 všemi účastníky dodavatelského řetězce potravin. Jednou z příčin, která se podepsala na vzniku „kauzy metanol“ bylo nedodržování Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin. Toto nařízení mj. považuje za nezbytné vytvořit v potravinářských podnicích komplexní systém sledovatelnosti umožňující identifikovat dodavatele a přímé příjemce potravin. Tato skutečnost však dosud nebyla ze strany dozorových orgánů dostatečně kontrolována.
V oblasti výroby lihu a lihovin je třeba zavedení stálého celního dozoru u výrobců lihu a lihovin s rotací celníků, překvalifikaci nedovolené výroby lihu na trestný čin a zavedení kontroly obchodu s destilačními aparáty – evidence by měla probíhat pod dozorem celníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva