SPELOS: Brno opět podlehlo předvolebnímu populismu?

30.03.2016 9:01

S blížícími se komunálními volbami někteří komunální politici opět populisticky začínají otevírat téma regulace loterií. Ne jinak je tomu například v městské části Brno – střed. Tamní městská rada totiž doporučuje zastupitelstvu schválit ve dvou lokalitách provoz živých her. Postupuje při tom však netransparentně a diskriminačně.

SPELOS: Brno opět podlehlo předvolebnímu populismu?
Foto: pixabay.com
Popisek: Hazard - ilustrační foto

Je to přitom teprve 15 měsíců, kdy vstoupila v účinnost nulová tolerance k hazardu. Po ní nejvíce volal aktivista, později komunální politik, Matěj Hollan. Ten dokonce pro média pronesl skandální výrok, že je lepší mít deset heren nelegálních, než stejný počet heren legálních. Na jeho slova bohužel došlo a potvrdilo se to, na co dlouhodobě upozorňujeme. Prohibice žádné problémy neřeší, pouze je stupňuje.

Brno se sice zbavilo legálních podnikatelů, ale černý trh tam jen kvete. Ve městě jsou stovky nelegálních strojů a peníze, které dříve končily v městské kase, nyní končí v kapsách mafie. To zřejmě překvapilo i samotné radní, kteří nyní chtějí zákaz „zmírnit“. Volí k tomu však naprosto netransparentní a diskriminační řešení, aniž se řídí doporučeními antimonopolního úřadu. Bez objektivních důvodů totiž vybrali dvě lokality, kde by podle nich bylo vhodné provozovat loterie – konkrétně živé hry.

Uvedené řešení ale může vyvolávat dojem korupce. Není totiž jasné, proč si politici vybrali právě navrhované lokality a vybrané typy her, ani kritéria, na jejichž základě budou vybírat provozovatele.

Kromě toho to není tak dávno, kdy chtěl ponechat provoz loterií na několika vybraných adresách někdejší starosta Libor Šťástka. Tehdy byl kolegy – především aktivistou a nyní náměstkem primátora Hollanem – nařčen z korupce. Je tedy s velkým podivem, že se stejní lidé nyní snaží o řešení velmi podobné tomu, které dříve sami tak kritizovali.

Navržená změna navíc nic neřeší – hráči, kteří si budou chtít zahrát na klasických herních zařízeních, legální příležitost nedostanou. Budou proto i nadále využívat nelegální nabídky, která je v Brně velmi široká.

Nakonec fakt, že rozvoj nelegálního trhu je důsledkem prohibice, dokazuje i studie renomované mezinárodní auditorské a poradenské společnosti KPMG, která dokumentovala příčinnou souvislost mezi počtem nálezů nelicencovaných herních zařízení a regulací obecně závaznými vyhláškami.

Podle jejích výsledků tam, kde byly legální herní zařízení zcela zakázány obecně závaznými vyhláškami, byly nahrazeny kvízomaty, a to někdy dokonce ve větším rozsahu, než jaký byl rozsah provozu legálních zařízení před zákazem. Naopak v místech, kde je provoz regulován, ale nikoli zcela zakázán, se kvízomaty zpravidla nevyskytují.

Pevně proto věřím tomu, že se zastupitelé městské části Brno-střed neuchýlí se k lacinému populismu, který městu přinese další problémy, přizvou nás k jednacímu stolu a pro nejbližší budoucnost vytvoří transparentní a nediskriminační normu, která bude zároveň i funkční regulací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…