SÚKL odhalil nelegální reexporty léků přímo z lékáren za desítky milionů korun

20.01.2017 19:15

SÚKL informuje o výsledcích inspekčních činností, které se zaměřují na kontroly lékáren a jejich nelegální vývozy léků do zahraničí.

SÚKL odhalil nelegální reexporty léků přímo z lékáren za desítky milionů korun
Foto: sukl.cz
Popisek: Státní ústav pro kontrolu léčiv - logo

Potíže ve výrobě a logistice či legální vývoz léků do zahraničí ze strany distributorů nejsou jediné příčiny nedostatků některých léků v českých lékárnách. Poněkud novou praktikou jsou i nezákonné reexporty léků do zahraničí, které provádí přímo některé lékárny. SÚKL tuto praxi odhalil v rámci svých inspekčních činností zejména v průběhu loňského roku.

SÚKL doposud ukončil kontroly či správní řízení, na základě nichž vyměřil pokuty ve výši 34 milionů korun. Pokračuje také v dalších kontrolách, kde sankce zatím nebyly vyměřeny. Ukončené i probíhající kontroly se týkají zatím 22 lékáren.

U uzavřených případů představuje finanční objem vyvezených léků více než 149 milionů korun. U kontrol, které stále probíhají, SÚKL z doposud zjištěných informací odhaduje ještě výrazně větší objem, a to jak z hlediska množství, tak z hlediska financí.

„Paradoxně jsou vyváženy i ty léky, u kterých si lékárníci často stěžují na jejich nedostatek. Jako příklad mohu uvést přípravky určené k léčbě cukrovky, ale také antidepresiva, léky na epilepsii či astma,“ upřesňuje výsledky šetření ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Na prvním místě, pokud jde o celkové množství vyvezených balení, je přípravek určený k terapii pacientů trpících anginou pectoris. Lékárny jej reexportovaly do zahraničí v objemu 5 tisíc balení. V řádech tisíců byly vyváženy i další léky určené k léčbě závažných onemocnění, např. i léky na cukrovku 2. typu nebo chronickou obstrukční plicní nemoc.

Léčivé přípravky směřovaly zejména na Slovensko, v jednom případě bylo cílovou zemí Německo.

„Doposud jsme byli přesvědčeni, že největší potíže představují legální reexporty, které nejsou legislativně nijak vymezeny. Nyní však vidíme, že tato problematika je mnohem širší a komplikovanější. O to víc si stojím za tím, že novela zákona o léčivech, která má reexporty upravovat, je skutečně nutná,“ říká ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a dodává: „Umožníme-li SÚKL získat co nejvíce informací z celého tržního řetězce, a tím se novela také podrobně zabývá, bude moci tyto nekalé praktiky postihovat mnohem rychleji a účinněji.“

SÚKL také disponuje informacemi o tom, že českým lékárnám je ze strany některých slovenských subjektů nabízena spolupráce ve smyslu uvedeném výše. SÚKL však upozorňuje, že tyto praktiky jsou v příkrém rozporu se zákonem a na tyto nelegální činnosti lékáren se bude i nadále intenzivně zaměřovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …