SVS: Laboratoř pro vyšetření trichinel pro Ústecký kraj ke konci roku končí

16.11.2019 13:09

Státní veterinární správa (SVS) z organizačních důvodů rozhodla o zrušení laboratoře pro stanovení trichinel na Krajské veterinární správě (KVS) pro Ústecký kraj, které nastane k 31. 12. 2019. V současné době se jedná o jedinou laboratoř, provozovanou přímo KVS v celé České republice (ČR), což je nesystémové.

SVS: Laboratoř pro vyšetření trichinel pro Ústecký kraj ke konci roku končí
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Od počátku nového roku budou vzorky z Ústeckého kraje odváženy a vyšetřovány ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Praha. Vyšetření trichinel pro ostatní kraje ČR standardně provádí SVÚ v Praze, Jihlavě a Olomouci (včetně jejich detašovaných pracovišť) a další soukromé i státní subjekty.

Seznam míst pro příjem vzorků k vyšetření na svalovce u prasat divokých pro spotřebu lovce je zveřejněn na internetových stránkách Státní veterinární správy v sekci potraviny, části „Zvěřina“ (ZDE). V současné době jich je 124, z toho 9 v Ústeckém kraji.

V současné době je v ČR možné vyšetřit maso prasat divokých na trichinely dvěma metodami: kompresní metodou a trávicí metodou. Trávicí metoda je citlivější a zachytí i napadení trichinelami, které není metoda kompresní schopna odhalit. Pro uvedení zvěřiny na trh se tedy striktně vyžaduje, aby maso prasat divokých bylo vyšetřeno trávicí metodou.

Vyšetření trávicí metodou zajišťují pro uživatele honitby státní veterinární ústavy, a to na náklady Státní veterinární správy. Pro zajištění bezplatného vyšetření trávicí metodou je nezbytné provést pouze dva kroky – správně vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek a vyplněnou objednávku na místě, kde si je vyzvedne svozová linka laboratoře.

Metoda kompresní je tolerována pouze v případě, že takto vyšetřený kus je určen pro osobní spotřebu uživatele honitby nebo oprávněného účastníka lovu. Vyšetření touto metodou provádějí především někteří soukromí veterinární lékaři a také některé vojenské veterinární skupiny (viz seznam laboratoří dle odkazu níže). Vyšetření kompresní metodou nebo vyšetření v jiné laboratoři než ve státním veterinárním ústavu si hradí uživatel honitby sám.

Formulář objednávky laboratorního vyšetření trávicí metodou i s pokyny k jejímu správnému vyplnění a seznam laboratoří pro vyšetření na přítomnost svalovce (trichinel) jsou zveřejněny na výše uvedeném odkazu na webu SVS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP České Švýcarsko má dva nové druhy netopýrů

11:45 NP České Švýcarsko má dva nové druhy netopýrů

Fauna Českého Švýcarska se v letošním roce rozrostla o dva nové druhy netopýrů. Jsou jimi netopýr ob…