SVS: Veterináři prověřili svou připravenost na výskyt nebezpečných nákaz v chovech

16.06.2016 15:59

Státní veterinární správa (SVS) dnes ve spolupráci s veterinární službou Armády České republiky uskutečnila ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice cvičení „Nákaza 2016“.

SVS: Veterináři prověřili svou připravenost na výskyt nebezpečných nákaz v chovech
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Cvičení, jehož se zúčastnilo na osm desítek osob, včetně ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda a zástupců ministerstva zemědělství prověřilo připravenost a součinnost veterinárního dozoru pro případy, že by se v tuzemských chovech vyskytlo podezření na slintavku a kulhavku a aviární influenzu (ptačí chřipku).

Cvičení bylo rozděleno na dvě části. Ta první, teoretická, zahrnovala prezentace odborníků na danou problematiku. Vystoupení představila mimo jiné aktuální legislativu v této oblasti a pohotovostní plány na zdolávání nebezpečných nákaz zvířat. Posluchači byli seznámeni také s aktuální nákazovou situací v ČR a v Evropě. Prezentaci o situaci ve své zemi zde měli také pozvaní zástupci polského ministerstva zemědělství.

Po přesunu do hospodářství v Květušíně následovala praktická část cvičení. Zástupci Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj zde předvedli vstup do podezřelých hospodářství včetně odběru vzorků a jejich zajištění pro transport do příslušné národní referenční laboratoře. Pracovníci Pohotovostních středisek pro mimořádné situace prověřili své vybavení k likvidaci ohnisek nebezpečných nákaz zvířat. Provedeno bylo i cvičné utracení pokusných zvířat.

Veterináři si vyzkoušeli také použití Wi-Fi kamer k monitorování z důvodu likvidace ohniska nákazy zaplynovaných prostorů stájí, do nichž nelze vstoupit bez dýchacího přístroje. Otestováno bylo také použití termovizního zařízení k dálkovému měření povrchové tělesné teploty u hospodářských zvířat.

Zástupci veterinární služby AČR představili své vybavení k polní laboratorní diagnostice a pro dekontaminaci zvířat a další prostředky, které jsou k dispozici pro případy řešení vážných nákazových situací na území ČR.

„Smyslem konání podobných cvičení je nejen prověřit součinnost jednotlivých složek, ale také zdokonalovat pohotovostní plány,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Nákazová situace v ČR je dobrá a ani jedna z výše jmenovaných nákaz se v zemi již roky nevyskytuje. Dozorové orgány přesto musí s rizikem jejich možného výskytu počítat a být připraveny okamžitě reagovat,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …