SVS: Zákaz dovozu invazních zvířat do Evropské unie se rozšíří o další druhy

31.07.2022 9:11 | Tisková zpráva

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že od 2. srpna 2022 dojde k rozšíření seznamu invazních nepůvodních druhů o několik druhů zvířat. Jejich dovoz do Evropské unie bude nově zakázán. Jedná se o nepůvodní druhy, jejichž zavlečení či šíření ohrožuje biologickou rozmanitost a související ekosystémy nebo na ně má nepříznivý dopad.

SVS: Zákaz dovozu invazních zvířat do Evropské unie se rozšíří o další druhy
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na EU byl Evropskou komisí přijat v roce 2016. Nyní se seznam rozšiřuje o několik druhů zvířat: korálovka pruhovaná (had), veverka Finlaysonova (hlodavec), bulbul šupinkový (pták), axis indický (sudokopytník), několik ryb – sumeček černý, hadohlavec skvrnitý, gambusie komáří, gambusie Holbrookova, mořčák americký, rak rusoboký (korýš), limnoperna (měkýš) a hmyz z čeledi mravencovití (Solenopsis geminata, Solenopsis invicta, Solenopsis richteri a Wasmannia auropunctata). Uvedené druhy nelze od 2. srpna 2022 do Evropské unie dovážet.

Na seznam s odloženou platností, a to od 2. srpna 2024 ještě přibydou další 2 druhy: fundul mumiový (ryba) a drápatka vodní (žába). 

Příslušné nařízení EU č. 1143/2014 (o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů), které zavedlo definici invazního nepůvodního druhu, ukládá členským státům provádět úřední kontroly invazivních druhů. V České republice provádí kontroly v souladu s uvedeným nařízením SVS na Pohraniční veterinární stanici Praha-Ruzyně.

V souladu se zmíněným nařízením se invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na EU nesmějí záměrně držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí. Podrobnější informace k zákazu dovozu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Unii je k dispozici na web SVS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem téměř čtyři miliardy

11:27 Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem téměř čtyři miliardy

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výk…