Setkání se za Českou republiku zúčastnil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán a vedoucí oddělní ochrany zdraví zvířat Milada Dubská.
Jako závažné byly během jednání ohodnoceny zejména opakované případy zavlečení virů slintavky a kulhavky (SLAK) ze západní Afriky do severní Afriky a různorodá škála typů a linií virů této nákazy cirkulujících ve východním středomoří a v oblastech západní Asie. V Alžírsku, Tunisku a Maroku byly zjištěny virové linie, jež mají souvislost s viry cirkulujícími v západoafrických zemích. Jde o významnou změnu nákazové situace a zároveň zvýšení rizika pro země bez výskytu SLAK v Evropě. Riziko pro Evropu představuje také významná virová linie, která se šíří ve státech Perského zálivu, Středního východu, jihovýchodní a východní Asie, tedy v zemích mimo její normální geografický výskyt.
Většina států Evropy má status země prosté SLAK, bez vakcinace, což je nejvyšší možný status. Zavlečení nákazy by znamenalo astronomické ztráty. Proto se EU a další evropské státy snaží podporovat tlumení nákazy vně svých hranic a tím snižovat riziko zavlečení nákazy. Pomoc se týká především podpory diagnostických kapacit a vakcinačních programů. Tyto aktivity vedou ke snižování rizika zavlečení nákazy na území EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva