SŽDC: Na opravy nádražních budov na Plzeňsku je letos připraveno 58 milionů korun

09.04.2018 19:20

Přibližně 58 milionů korun investuje letos Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) do oprav výpravních budov v Plzeňském kraji, část peněz půjde současně na přípravu dalších projektů, jejichž zahájení se plánuje v roce 2019. Mezi letos největší realizované projekty patří opravy budov v Plasích, Staňkově či Železné Rudě-Alžbětíně.

SŽDC: Na opravy nádražních budov na Plzeňsku je letos připraveno 58 milionů korun
Foto: SŽDC
Popisek: SŽDC
reklama

„Nejočekávanějším projektem na západě Čech je samozřejmě rekonstrukce výpravní budovy na plzeňském hlavním nádraží. S ohledem na velikost objektu a náročnost projektové přípravy prosíme cestující o trpělivost, rádi bychom zahájili rekonstrukci v roce 2020. Hotovo naopak máme v nedalekých Rokycanech, kde SŽDC stavebními úpravami výrazně zlepšila funkčnost a vzhled budovy,“ přibližuje náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola.

V rámci této akce bylo kompletně zrekonstruováno sociální zařízení pro cestující, které je samozřejmě bezbariérové s vyhrazeným WC pro vozíčkáře. Dále se provedl nový nátěr přístřešku bývalého nástupiště, dokončené jsou opravy komínů a také fasády v místech podezdívky, upravil se povrch bezbariérového přístupu do odbavovací haly. Opravila se rovněž podlaha v chodbách provozní části budovy. „Největším oříškem byla oprava vstupního schodiště, které bylo léty používání značně poškozené. Bylo nutné je rozebrat na jednotlivé žulové kvádry, vybetonovat jeho nové základy a schodiště opět z kvádrů sestavit a zabezpečit proti posunutí,“ doplňuje Tomáš Drmola. Celková investice se vyšplhala na 3,5 milionu Kč.

V letošním roce se v Plzeňském kraji opravuje například nádražní budova v Plasích, kde probíhá kompletní oprava střechy a fasády včetně klempířských prvků a také technických zařízení a interiéru. Plánovaná výše investice je 9,6 milionu Kč. V Hrádku u Sušice se provádí oprava vnějšího pláště, nátěry bednění, výměna oken i dveří a opravy střechy stavědla a WC v budově za 3,6 milionu Kč. Práce ve Velkých Hydčicích zahrnují opravy střechy, čekárny a WC pro veřejnost (včetně nového krovu nad ním), výměnu oken, dveří a vytápěcího kotle, to vše za 5,4 milionu Kč. Ve Staňkově se pak opravuje střecha, fasáda, konstrukce přístřešků a také čekárna, hodnota prací dosáhne 9,4 milionu Kč.

V Železné Rudě-Alžbětíně proběhla loni první etapa opravných prací na nízké části budovy a na nástupištním přístřešku, letos na to naváže oprava zbylé části budovy za 4,2 milionu Kč. Opraví se střecha a poškozené prvky fasády, obnoví nátěry i klempířské prvky a provedou další stavební opravy. V Nemilkově dojde za 2,1 milionu Kč k opravě vnějšího pláště a střechy, okna a dveře byly vyměněny již v loňském roce. Na této stavbě se v rámci další dílčí etapy připravuje realizace nové kanalizace. Přibližně 2,7 milionu Kč pak budou stát opravy hydroizolace a fasády, nové výplně otvorů, vestavba nového WC a úpravy čekárny i podlah ve výpravní kanceláři v Nezvěsticích. Ještě letos by se také měla zahájit oprava nádražní budovy v Poběžovicích. „Příští rok bychom rádi zahájili další komplexní rekonstrukce nádražních budov například v Tachově, Horažďovicích a Sušici, záleží však na schválení investic a přídělu finančních prostředků,“ dodává náměstek Tomáš Drmola.

Největší plánované investice do oprav nádražních budov v Plzeňském kraji
v letech 2018 a 2019
v mil. Kč
Sušice 12,5
Plasy* 11,3
Staňkov* 10,3
Žihle 10
Horažďovice 9,7
Nýrsko 8,3
Železná Ruda-Alžbětín* 5,8
Velké Hydčice* 5,6
Starý Plzenec 4,8
Mirošov 3,7

* investice pokračující z roku 2017

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

22:39 ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

Česká obchodní inspekce kontrolovala vestavné plynové varné desky. V českých domácnostech, kde jsou …