Senátoři napadnou zákaz zpěvu a počet věřících při mších u Ústavního soudu

07.10.2020 10:40

Senátoři v čele se slováckým senátorem Ivo Valentou se rozhodli obrátit na Ústavní soud. Vládou vyhlášený zákaz zpěvu, především pak v kostelech během bohoslužeb, je podle nich protiústavní.

Senátoři napadnou zákaz zpěvu a počet věřících při mších u Ústavního soudu
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Podání stížnosti považují především za legislativně preventivní krok k tomu, aby vládu příště nenapadlo přijímat podobná regulatorní opatření, jež by byla v rozporu s ústavními principy.

„Všichni chápeme, že je třeba ochránit rizikové skupiny obyvatel před COVID-19 a přijímat některá omezení, která pomohou udržet šíření nákazy pod kontrolou tak, aby nezkolaboval náš nemocniční systém. Současně ale není možné tolerovat narušení ústavních principů a omezovat svobodu náboženského vyznání. Zakázat zpívat v kostele, stejně jako omezit počet osob během bohoslužeb na pětkrát menší počet, než je tomu třeba v divadle, nebo podmínit průběh celé bohoslužby povinným sezením, to je jasným zásahem do ústavních práv. Požádáme tedy Ústavní soud o to, aby takové nařízení zrušil. Již jsme dosáhli stanoveného počtu senátorů, kteří se ke stížnosti připojili,“ uvedl slovácký senátor Ivo Valenta.

Podle senátora Valenty je nesmyslný i samotný zákaz zpěvu. „Zákaz zpěvu považuji za lidsky absurdní a vědecky nepodložený. Křičet se smí, ale zpívat už ne? Prosazujeme nošení roušek, ale zpívat v nich lidem během bohoslužeb zakážeme? Vždyť vláda tímto zákazem nejen deformovala církevní obřady, ale také paralyzovala folklorní aktivity u nás na Slovácku. Ať už folklorní soubory, tak cimbálové muziky nebo pěvecké sbory teď legálně nemohou minimálně dva týdny zpívat. A to považuji za nepřijatelný zásah do našich kulturních tradic. Budu-li mít tu možnost, budu jako senátor proti nim i touto ústavní cestou tvrdě bojovat,“ jasně se postavil za svůj region senátor Valenta.

Skupinu senátorů bude zastupovat renomovaný ústavní právník a europoslanec JUDr. Stanislav Polčák. „Považuji tyto vládní restrikce za nepřiměřené a protiústavní, neboť Listina základních práv a svobod jasně zaručuje každému výkon náboženské svobody. Je nepochybně žádoucí chovat se maximálně zodpovědně. Vláda ovšem ani neuvádí, že by u nás docházelo k významnému šíření viru v rámci bohoslužeb. Pokud věřící budou dodržovat rozestupy a používat roušky, není důvod jim zakazovat zpět ani účast. Vždyť je zjevně absurdní, aby například do kina mohlo přijít 500 osob, ale na mši už ne,“ uvádí poslanec Polčák s tím, že stížnost k Ústavnímu soudu bude odeslána ještě tento týden.  

„Senát tak jasně potvrzuje, že má svůj význam a může být silnou protiváhou vládním nařízením i v této náročné době, kdy čelíme různorodým nápadům, jak bojovat s pandemií. A právě proto je důležité, aby byli v Senátu aktivní senátoři, kteří budou mít odvahu a sílu postavit se těm opatřením, při kterých vláda zajde za hranu ústavou garantových práv a svobod,“ dodal slovácký senátor Ivo Valenta.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberální institut: Liberalizace předpisů, digitalizace a školné – recepty pro školství

7:23 Liberální institut: Liberalizace předpisů, digitalizace a školné – recepty pro školství

Pokud má dojít k navýšení počtu školek, stát by měl snížit nyní přehnané hygienické a funkční požada…