Cílem laboratoře komunikačních technologií, umístěné v areálu TTC TECHKOM CENTRA v Praze, je prověřit koncepty i samotné nové technologie a prvky, které budou následně nasazeny v reálném prostředí distribuční sítě pilotního projektu Smart Region ve Vrchlabí. Pracovníci laboratoře se zaměří na simulaci různých typů komunikačních kanálů a protokolů, které se využívaní v souvislosti s „chytrými sítěmi“ (Smart Grids).
„Smyslem je zajistit vzájemnou slučitelnost použitých technologií a prvků a odstranit případná slabá místa před jejich instalací v reálném prostředí. To výrazně přispěje k jejich hladkému nasazení a uvedení do provozu v distribuční síti ve Vrchlabí,“ vysvětluje Martin Machek, manažer projektu Smart Region.
V laboratoři se budou testovat také produkty, které se dosud v distribučních sítích v České republice nepoužívaly. Jedná se například o automatiku ostrovního provozu nebo nové telekomunikační technologie např. WiMAX. Laboratoř ověří i nejrůznější komunikační prvky. Důležité bude sledovat například komunikaci ochran s nadřazeným lokálním řídicím systémem, řídicího systému s automatikou ostrovního provozu a řídicího systému s dobíjecí stanicí elektromobilů.
Skupina ČEZ bude v podmínkách laboratoře testovat také prvky plné automatizace sítě nízkého napětí, stejně jako různé typy telekomunikačních technologií, které budou nově použity ve Smart Regionu.
Na laboratorním testování se významnou měrou podílejí také průmysloví partneři z konsorcia projektu Grid4EU, jehož je pilotní projekt Smart Region součástí. Grid4EU je nejvýznamnější evropský demonstrační projekt zabývající se použitím nových technologií v distribuční soustavě.
Provoz laboratoře je naplánován do poloviny roku 2013. Do té doby očekává Skupina ČEZ odladění všech klíčových komponent a následné nasazení do distribuční sítě ve Smart Regionu Vrchlabí.
Projekt Smart Region
Pilotní projekt Smart Region, realizovaný Skupinou ČEZ ve Vrchlabí v rámci koncepce FUTUR/E/MOTION, se zaměřuje na použití inovativních technologií a prvků v distribuční síti. Vizí konceptu inteligentních distribučních sítí (Smart Grids) jsou spolehlivé, automatizované a efektivně řízené distribuční sítě. Principem je interaktivní komunikace mezi výrobními zdroji, distribuční sítí a zákazníky o aktuálních možnostech výroby a spotřeby energie. Ve Vrchlabí Skupina ČEZ nasazuje do distribuční sítě nejmodernější technologie, využívá IT technologie, zapojuje lokální výrobní zdroje a testuje elektromobilitu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: ČEZ
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
Finanční správa spustí na konci srpna kontrolní akci s názvem EMPORION, ve které se zaměří na přizná…
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života
- 13:43 Nadace ČEZ: Osvětlení přechodu zvýší bezpečnost chodců v Lázních Bohdaneč