Skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) přijala Třetí průběžnou zprávu o plnění doporučení

12. 2. 2016 20:06

Plénum Skupiny států proti korupci Rady Evropy (GRECO) přijalo dne 4. prosince 2015 na svém 70. zasedání Třetí průběžnou zprávu o plnění doporučení, která byla České republice uložena v dubnu 2011 v rámci třetího kola hodnocení protikorupčních opatření v oblasti stíhání korupce a financování politických stran.

Skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) přijala Třetí průběžnou zprávu o plnění doporučení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Skupina GRECO ve své Třetí průběžné zprávě na základě poskytnutých informací konstatuje, že Česká republika sice dosáhla při plnění doporučení Hodnotící zprávy určitého pokroku, nicméně, celkové posouzení plnění doporučení zůstává na úrovni „globálně neuspokojivé“ v souladu s pravidlem 31 Jednacího řádu GRECO.

Skupina GRECO přivítala úpravu § 333 trestního zákoníku, kterým došlo k zajištění souladu českého trestního práva s požadavky čl. 12 Trestněprávní úmluvy o korupci. Zároveň je Skupina velmi potěšena zahájením projednávání balíčku novel upravujících financování politických stran, velmi pozitivně je hodnocen návrh nezávislého monitorovacího mechanismu, a to Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stra a politických hnutí. Nicméně, některé připravované změny stále nedosahují splnění požadavků doporučení Skupiny GRECO. Například nebylo navrženo žádné ustanovení, které by vztáhlo stávající standardy transparentnosti a monitoringu na individuální kandidáty ve volbách do zastupitelstev větších obcí. Také některé sankce za porušení pravidel transparentnosti financování politických stran nejsou dle názoru Skupiny dostatečně odrazující.

S ohledem na skutečnost, že všechny navrhované legislativní změny, musí být ještě schváleny Parlamentem, zůstává úroveň plnění doporučení „globálně neuspokojivá“ ve smyslu pravidla č. 31, odst. 3.1 Jednacího řádu Skupiny GRECO. Na tuto skutečnost také upozornil dopis generálního tajemníka Rady Evropy adresovaný ministru zahraničních věcí České republiky.

Ministerstvo spravedlnosti ČR bude při plnění doporučení i nadále spolupracovat s Ministerstvem vnitra ČR, do jehož působnosti spadá problematika financování politických stran.

Všechny hodnotící zprávy České republiky i ostatních členských států GRECO jsou dostupné na www.coe.int/greco.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zásilkovna hlásí rekord: přes 100 000 zásilek doručí do druhého dne

11:48 Zásilkovna hlásí rekord: přes 100 000 zásilek doručí do druhého dne

Česká logistická společnost Zásilkovna.cz překonala magickou hranici 100 000 zásilek přepravených do…