Skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) přijala Třetí průběžnou zprávu o plnění doporučení

12.02.2016 20:06 | Zprávy

Plénum Skupiny států proti korupci Rady Evropy (GRECO) přijalo dne 4. prosince 2015 na svém 70. zasedání Třetí průběžnou zprávu o plnění doporučení, která byla České republice uložena v dubnu 2011 v rámci třetího kola hodnocení protikorupčních opatření v oblasti stíhání korupce a financování politických stran.

Skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) přijala Třetí průběžnou zprávu o plnění doporučení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Skupina GRECO ve své Třetí průběžné zprávě na základě poskytnutých informací konstatuje, že Česká republika sice dosáhla při plnění doporučení Hodnotící zprávy určitého pokroku, nicméně, celkové posouzení plnění doporučení zůstává na úrovni „globálně neuspokojivé“ v souladu s pravidlem 31 Jednacího řádu GRECO.

Skupina GRECO přivítala úpravu § 333 trestního zákoníku, kterým došlo k zajištění souladu českého trestního práva s požadavky čl. 12 Trestněprávní úmluvy o korupci. Zároveň je Skupina velmi potěšena zahájením projednávání balíčku novel upravujících financování politických stran, velmi pozitivně je hodnocen návrh nezávislého monitorovacího mechanismu, a to Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stra a politických hnutí. Nicméně, některé připravované změny stále nedosahují splnění požadavků doporučení Skupiny GRECO. Například nebylo navrženo žádné ustanovení, které by vztáhlo stávající standardy transparentnosti a monitoringu na individuální kandidáty ve volbách do zastupitelstev větších obcí. Také některé sankce za porušení pravidel transparentnosti financování politických stran nejsou dle názoru Skupiny dostatečně odrazující.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , justice , MSp

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…