Smlouva zajistí stabilní financování regionální železniční dopravy

04.09.2016 14:58

Jak bude stát od roku 2020 do roku 2034 přispívat na veřejnou drážní dopravu na regionální železnici na jižní Moravě a v dalších krajích? Na tuto otázku odpovídá smlouva, jejíž schválení doporučili zastupitelstvu na svém dnešním (1. 9. 2016) zasedání radní Jihomoravského kraje.

Smlouva zajistí stabilní financování regionální železniční dopravy
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj
reklama

Letos na jaře schválila Vláda ČR, že se stát bude podílet na financování regionální železniční osobní dopravy i po roce 2019, kdy končí aktuální Memorandum o zajištění stabilního financování dopravní obslužnosti veřejnou regionální železniční osobní dopravou z roku 2009. Detaily spolupráce i částky, které do krajů zamíří, dolaďuje smlouva, která vznikla na základě spolupráce Ministerstva dopravy, Asociace krajů ČR pod vedením hejtmana Michala Haška, jednotlivých krajů a Hlavního města Prahy. Na jejím základě se systém financování přenese do rozpočtů České republiky a střednědobých rozpočtových výhledů na léta 2020 až 2034.

„Schválení smlouvy je jednou z klíčových podmínek dalšího fungování regionální železniční osobní dopravy, alespoň v podobě, jak ji známe dnes v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Celková výše spolufinancování ze státního rozpočtu bude vycházet z částky, která by podle aktuálního Memoranda měla být k dispozici v roce 2019, a to včetně navýšení o inflaci, které nebylo v letech 2011-2013 poskytováno. Výchozí základnou je částka nastavená pro rok 2014, což je pro Jihomoravský kraj téměř 290 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák.

Stát se rovněž zaváže, že bude každý rok spolufinancování upravovat o průměrný roční index spotřebitelských cen vyhlášený Českým statistickým úřadem za předcházející období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Míra nezaměstnanosti v květnu byla 2,5 procenta

10:58 ČSÚ: Míra nezaměstnanosti v květnu byla 2,5 procenta

Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých (podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zamě…