Správa NP Šumava: Uzavřena spolupráce s Akademií věd ČR

21.10.2019 19:27

Společné výzkumy a aplikace nových vědeckých poznatků v praxi – to jsou základní body spolupráce Správy Národního parku Šumava a Akademie věd. Tu minulý týden podepsali předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová a ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Správa NP Šumava: Uzavřena spolupráce s Akademií věd ČR
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

„Spojení Národního parku Šumava – tedy největšího národního parku u nás a nejváženější a nejprestižnější vědecké instituce v Česku, Akademie věd, je dle mého logické. Jsem upřímně velmi rád, že jsem mohl tuto dohodu podepsat osobně a těším se na faktickou spolupráci,“ hodnotí novou spolupráci ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený a dodává: „Chceme být moderním národním parkem, jehož řízení vychází z vědeckých poznatků. Nejobjektivnější a nezávislé poznání přírody nám nabízí právě možnost spolupracovat s Akademií věd. Na neformální úrovni již několik projektů probíhá, chceme tuto spolupráci rozšířit do většiny oblastí týkajících se péče o přírodní prostředí v národním parku a chráněné krajinné oblasti.“

Partnerství mezi Správou NP Šumava a Akademií věd pozitivně hodnotí také její předsedkyně Eva Zažímalová.

„Jsem ráda, že se nám daří prohlubovat regionální spolupráci s tak důležitými partnery, a doufám, že to napomůže řešení ekologických otázek v době měnícího se klimatu.“

Uzavřená smlouva zavazuje obě strany ke spolupráci na vědeckých výzkumech v oblasti živé i neživé přírody, ale také k aplikaci nových poznatků v praxi. Navíc budou obě strany podporovat využití strukturálních fondů EU pro vědu, výzkum a vzdělávání a přípravu k tomu účelu zaměřených projektů a nebo prohlubování kulturních tradic regionu a výzkum jeho kulturněhistorických odkazů.

„Konkrétně si dokážu představit společné projekty například na téma retence vody v odumřelém dříví, změna klimatu a reakce přírodních procesů nebo na téma dynamických změn biodiverzity na rozsáhlém území ponechaném přírodním procesům,“ říká Pavel Hubený.

„Věřím, že první společný projekt na sebe nenechá dlouho čekat,“ uzavírá Eva Zažímalová. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

13:55 ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

Během čtyř květnových víkendů se budou moci lidé podívat do útrob unikátního vodního díla, vybudovan…