Správa železnic: Potenciálně nebezpečných dřevin podél tratí ubývá

23.04.2024 10:17 | Tisková zpráva

Z blízkosti kolejí zmizelo v minulých měsících v přepočtu dalšího téměř půl milionu stromů. To je výsledek preventivní údržby zeleně, kterou Správa železnic opakovaně provádí v období vegetačního klidu, tedy od listopadu do konce března. Tentokrát na tuto činnost vynaložila 323 milionů korun. Podobná bezpečnostní opatření provádějí také majitelé pozemků přiléhajících k železničním tratím.

Správa železnic: Potenciálně nebezpečných dřevin podél tratí ubývá
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Preventivní odstraňování dřevin v těsném sousedství tratí zjednodušila nová legislativa, která platí od roku 2020. Díky tomu mohla Správa železnic přistoupit k intenzivnějšímu a také cílenějšímu kácení potenciálně nebezpečných stromů a keřů. Zaměřila se především na předem vytipované rizikové úseky. Odstraněný porost se následně využívá jako palivové dřevo nebo se z něj vyrobí dřevní štěpka.

Samotná Správa železnic odstranila za uplynulých pět měsíců v přepočtu 483 426 vzrostlých stromů. To je podobné číslo jako v předešlém období vegetačního klidu. O více než 60 procent pak meziročně stoupl počet dřevin, které vykáceli majitelé pozemků v blízkosti tratí na základě výzev od Správy železnic. Celkem se jednalo o 14 829 přepočtených stromů. V předchozím období to přitom bylo 9169.

K výraznému snížení počtu stromů, a to o plných 2547, došlo i u největšího vlastníka pozemků v okolí železnice, kterým jsou Lesy České republiky. Jde o jeden z konkrétních výsledků memoranda o spolupráci se Správou železnic, podepsaného loni v červnu.

Kvůli srovnání se pro zjednodušení používá pojem přepočtený strom. Tomu odpovídají dřeviny s obvodem kmene nad 80 cm; menší se pak počítají jako půl stromu. Každých deset čtverečních metrů souvislého porostu keřů se pak rovná jednomu stromu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…