Správa železnic vyhlásila další soutěž na projektanta vysokorychlostní trati

02.12.2021 7:33 | Tisková zpráva

Projektanti připraví dokumentaci pro územní rozhodnutí (DÚR) úseku VRT Podřipsko, který propojí Prahu s Lovosicemi. Trať je součástí nového železničního spojení z hlavního města do německých Drážďan.

Správa železnic vyhlásila další soutěž na projektanta vysokorychlostní trati
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Správa železnic vyhlásila další veřejnou zakázku na dodavatele DÚR pro novou síť vysokorychlostních tratí (VRT). Úsek VRT Podřipsko je součástí trati Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, která zajistí napojení českých železnic na evropskou vysokorychlostní infrastrukturu. Projektanti připraví detailní technická řešení trati nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí. Součástí dokumentace bude také organizace výstavby tohoto bezmála 60kilometrového úseku. Veřejná zakázka rovněž počítá s přípravou podkladů pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) a také se zpracováním digitálního modelu ve standardu BIM.

Dokumentace pro územní rozhodnutí identifikuje konkrétní pozemky potřebné pro výstavbu VRT. Správa železnic předpokládá ukončení územního řízení pro tento úsek v roce 2023. První soupravy by na trať měly vyjet kolem roku 2030.

VRT Podřipsko je projektována na rychlost až 320 km/h, sloužit bude pouze osobní dopravě. Na trati vznikne terminál vysokorychlostní železnice u Roudnice nad Labem, na jehož podobu a provedení vyhlásila Správa železnic architektonickou soutěž. V souladu s koncepcí VRT v České republice jsou na tomto úseku plánovány dva sjezdy na stávající železniční síť. Pro zvýšení dostupnosti rychlé dopravy jsou navrženy u Lovosic a Litoměřic. VRT Podřipsko zkrátí od spuštění svého provozu cestu z Prahy do Ústí nad Labem o téměř půl hodiny. Kvalitnější dopravní spojení ale nabídne především obyvatelům jihovýchodní části Ústeckého a přilehlých oblastí Středočeského kraje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…