Odbornou arboristickou firmou byl připravovaný pěstební zásah v břehových porostech Orlice v Hradci Králové rozdělen na tři etapy. První etapa, kdy byly navrženy u 80 ks stromů odborné pěstební zásahy a 39 ks stromů bylo navrženo k odstranění (z toho 6 stromů rostlých na nevhodném místě – vodohospodářském objektu a 33 stromů kvůli jejich špatnému zdravotnímu stavu, výraznému narušení statických poměrů, popřípadě z důvodu rozvolnění skupin, které umožní zlepšení stanovištních podmínek a tím zvýšení kvality života okolních dřevin), měla být dle předpokladu zahájena na podzim letošního roku a ukončena na jaře roku 2016. K tomuto termínu byly směrovány i žádosti o příslušná povolení.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje byl požádán v lednu 2015 o vydání stanoviska k zásahu do Evropsky významné lokality Orlice a o stanovisko k zásahu do významného krajinného prvku (VKP), čímž je bezesporu i niva vodního toku Orlice. V březnu 2015 vyzval Krajský úřad státní podnik Povodí Labe k doplnění žádosti k zásahu do VKP a požádal Magistrát města Hradec Králové o vydání Závazného stanoviska k plánovanému záměru. Žádost o povolení k zásahu do VKP byla státním podnikem Povodí Labe doplněna o požadované dokumenty a Magistrát města jako příslušný vodoprávní úřad vydal v květnu 2015 Závazné stanovisko s tím, že souhlasí se zásahem za určitých podmínek. Krajský úřad v květnu 2015 shledal, že toto stanovisko vydané Magistrátem města bylo vydáno v rozporu s právními předpisy a bylo proto v červenci rozhodnutím Krajského úřadu zrušeno a vráceno Magistrátu města k novému projednání.
Dne 26. 10. 2015 obdržel státní podnik Povodí Labe závazné stanovisko Krajského úřadu Královéhradeckého kraje k zásahu do toku a nivy Orlice jako významných krajinných prvků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva