Stát v roce 2022 navýší platby do veřejného zdravotního pojištění, vláda uvolnila i další peníze na podporu kultury

21.06.2021 18:47 | Zprávy

O 200 korun na osobu se v roce 2022 navýší platby státu do veřejného zdravotního pojištění za osoby, za které je plátcem. O zvýšení platby za tzv. státní pojištěnce na 1 967 korun měsíčně rozhodla vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 21. června 2021.

Stát v roce 2022 navýší platby do veřejného zdravotního pojištění, vláda uvolnila i další peníze na podporu kultury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Novým nařízením vlády se od 1. ledna 2022 zvýší vyměřovací základ za státního pojištěnce na 14 570 korun. V důsledku toho se platba státu na jednu osobu měsíčně zvýší o 200 korun na 1 967 korun, a zdravotní pojišťovny tak získají od státu navíc zhruba 14,35 miliardy korun. Toto navýšení jim má pomoci vykompenzovat ztráty a zvýšené výdaje, které zdravotní pojišťovny měly a mají v období pandemie covid-19. Pokud by stát platby za své pojištěnce pro příští rok nenavýšil, reálně by hrozilo vyčerpání veškerých finančních rezerv, které zdravotní pojišťovny mají například na saturování výpadků příjmů v období ekonomických krizí. Další podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví ZDE.

Vláda schválila také přesun finančních prostředků na podporu subjektů působících v kultuře, které jsou rovněž dramaticky postiženy výpadkem příjmů v období pandemie. Ministerstvo financí převede ve prospěch rozpočtu Ministerstva kultury prostředky na podporu veřejného sektoru až 420 milionů korun. Tyto prostředky rezort kultury použije například na podporu zpřístupňování umění prostřednictvím digitálních médií, na podporu české literatury či na dofinancování výpadků příjmů státem i soukromými subjekty zřizovaných divadel, orchestrů, pěveckých sborů, muzeí či galerií.

Kabinet projednal také poskytnutí několika humanitárních darů do zahraničí. V rámci programu MEDEVAC pošle 5 milionů korun organizaci Světlo pro svět na projekt zvyšování kvality oftalmologické péče v regionu Hauts-Bassins v Burkině Faso. V rámci programu Pomoc na místě pak vyplatí tři peněžní dary v celkové výši 70 milionů korun na pomoc zemím postiženým migrační vlnou. Dvacet milionů korun půjde Mezinárodní organizaci pro migraci na projekt Podpora migračního systému Bosny a Hercegoviny v oblasti posílení dobrovolných návratů a sběru dat, 25 milionů korun Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na projekt Podpora živobytí syrských uprchlíků v Jordánsku a stejná částka bude připsána ve prospěch EUCAP Sahel Niger na projekt Zřízení mobilních jednotek k ochraně jižní hranice Nigeru. Více v tiskové zprávě Ministerstva vnitra ZDE.

Vláda se zabývala také několika legislativními materiály. Schválila mimo jiné novelu nařízení vlády o mimořádném pracovním vízu pro státní příslušníky Ukrajiny pracující v zemědělství, potravinářství nebo lesnictví. Tato novela bude znamenat přesunutí administrace žádostí programu řízené ekonomické migrace s názvem Mimořádné pracovní vízum pro státní příslušníky Ukrajiny pracující v zemědělství, potravinářství nebo lesnictví ze Zastupitelského úřadu v Kyjevě na Generální konzulát ve Lvově, čímž dojde ke sjednocení místa administrace všech programů řízené ekonomické migrace na Ukrajině a ke zjednodušení administrativy s těmito vízy.

Vláda odsouhlasila několik změn v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví. S platností od zítřka, tedy od úterý 22. června, se do pravidel pro prokazování se certifikátem o očkování doplňují i certifikáty v anglickém jazyce vydané oprávněným subjektem v České republice a členských státech EU a také certifikáty vydané ve třetích zemích občanovi České republiky nebo občanovi Evropské unie s vydaným potvrzením k přechodnému pobytu nebo povolením k trvalému pobytu Českou republikou, že byl plně naočkován látkou schválenou Evropskou lékovou agenturou. Vzory schválených národních certifikátů zveřejňuje Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách.

Druhá změna se týká změn v omezeních maloobchodu a služeb, které měly původně začít platit od 1. července. Jedná se například o snížení limitu prodejní plochy na jednoho zákazníka, navýšení limitů počtu osob na venkovní a vnitřní akce či povolení živé hudby v restauracích, barech nebo hudebních klubech, což vláda odsouhlasila už minulé pondělí. Nově ale tyto změny s drobnými úpravami začnou platit už od pondělí 26. června. Zpřesňují se třeba pravidla pro případ pozitivního testu na covid-19 zjištěného během vícedenní akce pro děti a mládež.

Vláda schválila také čtyři materiály Ministerstva vnitra týkající se bezpečnosti: Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku, Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti, Akční plán boje proti terorismu 2021 a Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2025. Více v tiskové zprávě Ministerstva vnitra ZDE.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podcasty Českého rozhlasu bodovaly v anketě Podcast roku

22:08 Podcasty Českého rozhlasu bodovaly v anketě Podcast roku

Podcasty Českého rozhlasu opět uspěly v posluchačské anketě Podcast roku. Host Lucie Výborné obhájil…