Státní pozemkový úřad eviduje 195 památných stromů

28.05.2021 17:05

Státní pozemkový úřad (SPÚ) ku příležitost mezinárodního dne parků zrevidoval data týkající se počtu památných stromů, alejí a stromořadí na pozemcích v příslušnosti hospodařit SPÚ.

Státní pozemkový úřad eviduje 195 památných stromů
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

Zároveň na webových stránkách SPÚ bylo do provozu uvedeno počitadlo, které poukazuje že bylo doposud zasazeno 25,770 stromů, 63,895 keřů a zatravněna plocha o výměře 108 ha.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14607 lidí

Podle průniku vrstvy dat Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) památných stromů a dat katastru bylo zjištěno, že na pozemcích v příslušnosti hospodařit SPÚ se nachází 195 památných stromů, u kterých AOPK eviduje samostatně polohou jednotlivých stromů. 

Památný strom je chráněný strom, který požívá úctu nebo ochranu od místního obyvatelstva. Právní ochranu takových stromů mohou zajišťovat místní zákonné předpisy. Památné stromy mohou být vyhlášeny zejména z několika důvodů, jedná se o stromy mimořádného vzrůstu, stáří, jedná se o stromy, mající zvláštní celkový vzhled, nebo které jsou krajinnými dominantami nebo jinak výrazně přispívají ke krajinnému rázu, mohu upomínat na určitou historickou událost nebo pověst a v neposlední řadě stromy, jedná se o stromy, doprovázející nějakou kulturní památku (kaple, kostel, boží muka, studánku). Databáze památných stromů je dostupná ze stránky http://drusop.nature.cz

„Soucˇa´sti´ veˇtsˇiny nasˇich realizaci´ je take´ doprovodna´ vy´sadba. Sa´zi´me aleje, remi´zky, zelene´ oa´zy a dalsˇi´. Jsme ra´di, zˇe nasˇi iniciativu mu°zˇeme zaznamena´vat do porta´lu Nadace Partnerství - Sázíme budoucnost, jehozˇ ci´lem je vysadit 10 mil. stromu° beˇhem 5 let. V březnu jsme do porta´lu zaregistrovali neˇkolik vy´sadeb, ktere´ dohromady cˇi´taji´ 7 596 stromu°. A cˇi´slo zdaleka neni´ konecˇne´,“ dodal Martin Vrba, ústřední ředitel ředitel SPÚ.

Dále se na pozemcích v příslušnosti hospodařit SPÚ v nějakém rozsahu vyskytuje 28 alejí a stromořadí a jedno arboretum. Počet stromů těchto alejí a stromořadí, které se nachází na pozemcích SPÚ, nelze z dat určit, neboť tyto aleje a stromořadí jsou v datech AOPK definovány jen liniovými prvky s uvedením celkového počtu stromů. Při interpretaci zjištěných dat je třeba vzít v úvahu tu skutečnost, že pokud parcely v příslušnosti SPÚ nemají geometrii (např parcely dosud evidované ve zjednodušené evidenci nebo je dosud platným katastrálním operátem analogová mapa) nelze polohu památného stromu na pozemku tímto způsobem zjistit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj rozdělí v dodatečné výzvě dalších téměř 30 milionů na kotlíkových dotacích

20:33 Jihočeský kraj rozdělí v dodatečné výzvě dalších téměř 30 milionů na kotlíkových dotacích

Rada Jihočeského kraje schválila vyhlášení 2. výzvy dotačního programu „Snížení emisí z lokálního vy…