Státní veterinární správa: Pravidla pro dovoz potravin živočišného původu pro osobní spotřebu ze zahraničí

04.07.2019 10:02

Pro období letních dovolených Státní veterinární správa (SVS) připomíná, jaká pravidla platí při dovozu tzv. „svačinek“, tedy produktů živočišného původu pro osobní spotřebu ze třetích zemí do EU. Pro dovoz svačinek platí v rámci EU harmonizovaný přístup. Do EU není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy a rovněž mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry, jogurty, aj. V roce 2018 celní úřady nepustily do ČR téměř 1100 kg produktů živočišného původu.

Státní veterinární správa: Pravidla pro dovoz potravin živočišného původu pro osobní spotřebu ze zahraničí
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Zmíněný zákaz se nevztahuje na zásilky živočišného původu pro osobní spotřebu z několika evropských zemí – Andorra, Lichtenštejnsko, Norsko, San Marino a Švýcarsko. Pro státy jako Grónsko, Faerské ostrovy a Island platí, že z nich lze dovézt maximálně do 10 kg výše zmíněných produktů.

Dodržování uvedených pravidel v ČR zabezpečují celní úřady, které na mezinárodních letištích provádí kontroly zavazadel cestujících ze třetích zemí. V případě že se objeví v zavazadlech produkty živočišného původu, které nemohou být do EU vpuštěny, potraviny se zabaví a likvidují. Stejná pravidla platí i pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou anebo pro produkty živočišného původu nakoupené přes internetové obchody ve třetích zemích.

O smysluplnosti popsaných kontrol svědčí množství zabavených produktů. V roce 2018 bylo celními úřady zachyceno 1081 kg produktů živočišného původu. Převážnou většinu těchto zásilek tvořily produkty z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků.

„Uvedená omezení mají svá opodstatnění. Při dovozu svačinek ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení nebezpečných patogenů, které se jinak v EU nevyskytují. Mohlo by tak dojít k zavlečení nebezpečných nákaz zvířat nebo nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Proto je dovoz svačinek z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z třetích zemí vyjma některých států zakázán,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Vzhledem k tomu, že jednou z možných příčin rozšíření afrického moru prasat do ČR mohl být i přenos masnými výrobky, SVS cestující ze třetích zemí upozorňuje, že uvedené zákazy dovozu masa a masných výrobků je nezbytné dodržovat i na jiných místech vstupu do EU.

Přehled produktů, které lze dovážet do EU bez omezení, je možné dohledat na webových stránkách SVS (ZDE). Zároveň tyto informace jsou k dispozici na všech místech vstupu, tj. mezinárodních letištích a na mezinárodní poště.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…