Státní zemědělská a potravinářská inspekce s celním úřadem zamezila uvedení šesti a půl tuny nebezpečných sušených fíků na trh

08.12.2019 7:34

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem pro Středočeský kraj – územní pracoviště Rudná nevpustili do vnitřního trhu ČR zásilku potraviny „Sušené fíky“, původem z Turecka v množství 6 660 kg.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce s celním úřadem zamezila uvedení šesti a půl tuny nebezpečných sušených fíků na trh
Foto: SZPI
Popisek: SZPI

U odebraného vzorku potraviny nebyl dodržen maximální stanovený limit pro přítomnost aflatoxinu B1, kdy jej potravina obsahovala v množství 97,4 ug/kg, přičemž limit je 6,0 ug/kg. Došlo také k překročení maximálního limitu pro sumu aflatoxinů B1, B2,G1,G2, když jejich celková naměřená hodnota byla 113 ug/kg, přičemž maximální limit je 10 ug/kg.

Aflatoxiny patří do skupiny mykotoxinů, které vznikají jako produkt metabolismu plísní a řadí se ke karcinogenním látkám.

Dovozcem do ČR byla společnost Ing. Bohumil KRATOCHVÍL - IBK TRADE, Dolanská 7/337, 161 00, Praha. Zásilku fíků pro český trh odesílala společnost PAK TARIM URUNLERI SAN VE DIS TIC.LTD., BUYUK SIRE PAZARI 6 BLOK NO:23, Malatya, Turecko.

Vzhledem k překročení legislativních požadavků na maximální povolenou přítomnost mykotoxinů v potravině, nebyla zásilka propuštěna na český trh a nedošlo tak k ohrožení zdraví spotřebitelů.

Dovozci bylo uloženo opatření zajistit likvidaci předmětné zásilky pod celním dohledem nebo ji odeslat zpět mimo EU.

Inspekce vložila informaci o zjištění do evropského systému rychlého varování RASFF.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

4. týden na ČMKBK: Cena elektřiny klesla

10:27 4. týden na ČMKBK: Cena elektřiny klesla

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) bylo ve 4. týdnu uzavřeno 21 kontraktů na dodávku 12,…