„Stejně jako jiné lesy u nás jsou bohužel i lesní porosty Roztockého háje oslabeny dlouho trvajícím suchem a v důsledku toho postiženy patogenními houbami a kůrovcem. Nemocné stromy usychají, nebo mají houbou narušené kořenové systémy a hrozí pádem. Současně jsou odrazovým můstkem pro šíření nákazy na okolní porosty. Napadené stromy je proto třeba pokácet a odstranit z porostu tak, aby se snížilo riziko zranění návštěvníků a zamezilo úhynu dalších částí lesa,“ vysvětluje spoluvlastník lesního pozemku pan Jiří Rosol.
Kácení napadených stromů, tedy kalamitní těžba, je zásah, který je vlastník povinen podle lesního zákona provést tak, aby se zabránilo šíření kalamity na další porosty. Vlastník lesa i jím pověřená těžební organizace proto projednali s odborným lesním hospodářem a Krajským úřadem Středočeského kraje jako příslušným orgánem ochrany přírody rozsah, termín i způsob plánované těžby napadeného dřeva.
Zasáhnout je třeba zejména ve Velkém háji (část rezervace sousedící s městskou částí Praha-Suchdol), a to především na svazích spadajících jak k Vltavě, tak k Únětickému potoku. Kvůli obtížné přístupnosti do porostů bude třeba využít speciální těžební techniky – silného lesního traktoru s navijáky. Aby bylo poškození půdy technikou co nejmenší, bude třeba zásah provést v době zámrazu půdy. Termín těžby je proto naplánován na období od 1. ledna do 15. března 2022.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva