Šumavou po cyklostezce z Gerlovy Hutě na Železnorudsku až do Srní

28.10.2015 12:31 | Zprávy

Cyklostezka Gerlova Huť – Nová Hůrka - Prášily – Srní, tzv. Šumavská cyklomagistrála, která je jedinou cyklostezkou v Národním parku Šumava, je dokončena.

Šumavou po cyklostezce z Gerlovy Hutě na Železnorudsku až do Srní
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

Správa Národního parku Šumava letos v září dostavěla její poslední úsek z Nové Hůrky na Skelnou. Celá cyklostezka je dlouhá 25 kilometrů.

„Cyklostezka byla budována postupně a to od roku 2006 do roku 2015 za podpory fondů Evropské unie. Počínaje prvním úsekem v roce 2006 z programu Interreg IV, přeshraniční spolupráce Cíl III, Česká republika - Bavorsko, a poslední dva úseky v rámci Operačního programu životní prostředí. Je významným projektem nadregionálního významu a slouží k vyšší bezpečnosti cyklistů, ochraně přírody i rozvoji cestovního ruchu,“ informuje manažerka projektu Jana Slonková ze Správy NP Šumava.

Nově vybudovaný úsek začíná v Nové Hůrce v napojení na účelovou komunikaci Nová Hůrka – Hůrka (směrem na jezero Laka). Prochází lesními úseky, bezlesím a jsou na ní postaveny tři můstky, jeden přes Slatinný potok, druhý přes Křemelnou a jeden most převede cyklisty a běžkaře přes bezejmenný potok. Úsek, který měří 5,2 km zčásti vede i po starých cestách, které před desítkami let postavila armáda a a jeho úsek má z poloviny živičný a z poloviny zhutnělý pískový povrch.

„Stejně, jako ostatní úseky, je i tento natolik široký a mosty mají takovou nosnost, aby tu v zimě mohla běžecké stopy upravovat rolba. Projekt za téměř 20 milionů korun byl spolufinancován Evropskou Unií z Fondu pro regionální rozvoj, z Operačního programu Životní prostředí,“ doplňuje Jana Slonková.

Území Národního parku Šumava každoročně navštíví téměř dva miliony turistů. Větší část návštěvnosti prokazatelně připadá na letní sezónu, kdy podle výsledků dlouhodobě prováděného monitoringu převažuje počet cykloturistů nad pěšími návštěvníky. Regulace dopravy ve smyslu jejího zklidňování a usměrňování, patří mezi prvotní opatření mezi nástroji k ochraně přírody v území národních parků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

7:23 České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

V sobotu 17. května se koná již 58. ročník Pochodu Praha – Prčice. České dráhy i během tohoto ročník…