Technologická agentura odstartovala spolupráci s Brazílií

19.04.2018 15:37

Dne 12. 4. 2018 došlo k podepsání dohody o spolupráci mezi Technologickou agenturou ČR (TA ČR) a Nadací pro výzkum státu Sao Paulo (FAPESP).

Technologická agentura odstartovala spolupráci s Brazílií
Foto: TA ČR
Popisek: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

K slavnostnímu aktu předání podepsaných dohod došlo 12. dubna 2018 v prostorách FAPESP v Sao Paulo. Za brazilskou stranu byl přítomen prezident Nadace José Goldemberg, výkonný ředitel Fernanddo Menezes de Almeida, ředitel-prezident Carlos Américo Pacheco, poradce pro komunikace Carlos Eduardo Lins da Silva a vědecký ředitel Carlos Henrique de Brito Cruz. Předsedu TAČR zastoupila generální konzulka České republiky v Sao Paulo, Pavla Havrlíková.

Na základě  dohody  mezi TAČR a FAPESP bude realizována vědecká a technologická spolupráce mezi výzkumnými pracovníky z České republiky a brazilského státu Sao Paulo, a to prostřednictvím finanční podpory společným výzkumným  projektům.

Dohoda například umožní provádění společného výzkumu, pořádání vědeckotechnických seminářů, odborných workshopů či vědeckou výměnu.

Prvním konkrétním krokem po uzavření dohody by mělo být vyhlášení společné výzvy na předkládání česko-brazilských projektů, její nastavení bude nyní předmětem jednání.

Financování schválených výzkumných projektů bude zajištěno každou ze zúčastněných stran, v případě TAČR půjde o program Delta. Ten je zaměřen na podporu spolupráce v aplikovaném výzkumu a experimentálního vývoje. Jeho hlavním záměrem je umožnit českým podnikům a výzkumným organizacím spolupracovat s institucemi z mimoevropských zemí.  Během let 2014-2019 bude v rámci programu Delta vynaloženo 770 milionů Kč. Programu se musí účastnit vždy minimálně jeden podnik z ČR a také nejméně jeden uchazeč z partnerské země. Požadovanými výsledky jsou například patenty, ověřené technologie, výsledky s právní ochranou, technicky realizované výsledky, certifikované metody nebo software.

FAPESP, která vznikla v roce 1960,  je jednou z nejprestižnějších institucí v oblasti vědeckého a technologického výzkumu v Brazílii, ročně administruje kolem 10 000 projektů a spolupracuje přibližně s čtyřiceti zahraničními partnery.  Na základě zákona spadá pod státní ministerstvo hospodářského rozvoje vědy, technologie a inovací a financuje výzkum, vědeckou výměnu a šíření výsledků vědy a technologie státu Sao Paulo.

Hlavním nástrojem FAPESP je financování stipendií a podpor výzkumu v biologických vědách, zdravotnictví, zemědělství, aplikovaných sociálních vědách, filozofii či umění. FAPESP v minulosti financoval řadu individuálních stipendií pro mladé brazilské výzkumníky v České republice, mezi nimi například v oblasti chemie či biologie.

Autorka: Ing. Pavla Havrlíková, generální konzulka, Generální konzulát Sao Paulo

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

11:59 ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

Číslo týdne