Temelín prověřil fyzičku svých hasičů

05.10.2018 17:11

Vyběhnout za dvě minuty s plnou výbavou do osmého patra, za stejný čas zvládnout čtyřicet kliků a 50 sedů lehů. Taková jsou kritéria fyzických testů, kterými každý rok prochází temelínští hasiči. Podle představitelů ČEZ je dobrá fyzická kondice stejně důležitá, jako kvalitní vybavení.

Temelín prověřil fyzičku svých hasičů
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

„Jedna věc je moderní technika, druhou jsou pak schopnosti hasičů. Oboje musí být na vysoké úrovni. Závisí na tom kvalita zásahu, ochrana života i majetku. Přitom jejich schopnosti nejsou jen o fyzičce. Musí znát elektrárnu, zvládnout různé druhy zásahů od hašení požárů až například po vyproštění osob z trosek budov,“ zdůraznil Roman Havlín, ředitel bezpečnosti jaderných elektráren.

Ačkoli jsou temelínští hasiči „pouze“ podnikovou jednotkou, splňují i oni limity, které se vztahují na jejich státní kolegy. Navíc už dva roky jsou součástí požárního poplachového plánu Jihočeského kraje, mohou tedy pomáhat se zásahy i mimo areál elektrárny. „Fyzické testy jsou náročné. Například jen hasičská výzbroj váží patnáct kilo. A s takovou výbavou pak překonání převýšení třicet metrů v krátkém čase už vyžaduje fyzicky zdatnou osobu,“ uvedl Martin Novotný, velitel temelínských hasičů.

Tentokrát temelínští hasiči neplnili fyzické normy, ale přípravu si zpestřili závody „O pohár ředitele bezpečnosti“. Čtyři osmičlenná družstva soutěžila ve výběhu v plné zbroji do osmého patra jedné z temelínských budov a v požárním útoku na sto metrů. Výběh zvládl nejrychleji Vojtěch Dvořák, který u jednotky pracuje jako strojník. Osm pater zvládl za 55 vteřin. „V minulosti jsem se závodně věnoval cyklistice. Ročně jsem tehdy najel kolem deseti tisíc kilometrů. V kondici se snažím pořád udržovat. Výběh nebyl jednoduchý, poslední tři parta jsem šel na doraz. Pálily mě stehna i ruce,“ popsal Dvořák své pocity.

Celkově pak v premiérovém ročníku podnikového závodu zvítězila směna B.

Temelínská jednotka má 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Na pražském hlavním nádraží se otvírá prodloužený podchod

16:09 Správa železnic: Na pražském hlavním nádraží se otvírá prodloužený podchod

Správa železnic dnes otevírá, zatím v provizorním režimu, prodloužený severní podchod na největším č…