Teplou Vltavu na Šumavě splula již více než stovka lodí

19.05.2014 10:25

Deštivé květnové počasí nahrálo vodákům na Teplé Vltavě. Během sedmi dní splul úsek v rámci Národního parku Šumava více než 120 registrovaných lodí. Zájem o splouvání je v této chvíli o něco vyšší než loni. Registrovaných je již téměř tisícovka. Jednoznačně vedou prázdninové termíny.

Teplou Vltavu na Šumavě splula již více než stovka lodí
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava
reklama

Už více než sto dvacet lodí splulo od začátku května Teplou Vltavu ze Soumarského mostu do mostu u Pěkné v Národním parku Šumava. V květnu se regulovaný úsek splouvá pouze o víkendech a státních svátcích. Pokud hladina neklesne pod 50 centimetrů. Pak je splouvání z důvodu ochrany přírody zakázané.

„Po suché zimě vodákům výrazně pomohlo deštivé květnové počasí. Splouvalo se zatím po všechny povolené dni, mimo 1. května, kdy hladina vody klesla čtyři desetiny pod hranici 50 centimetrů. Nejvíce lodí – celkem padesát vyrazilo na Vltavu minulou sobotu – 10. května,“ uvádí Zdenka Lelková, manažerka pro regionální vztahy Správy NP a CHKO Šumava.

Další vodáci přibydou o víkendu. Celý týden pršelo. Proto se hladina vody drží vysoko nad hranicí pro splouvání, pohybovala se okolo 70 centimetrů. „V tuto chvíli už je na víkend registrováno šedesát lidí. Další budou samozřejmě ještě přibývat,“ doplňuje Zdenka Lelková. Registrovaná loď platí za splutí 300 korun, na místě poplatek narůstá o dvě stovky.

Správa NP a CHKO Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy 10. dubna. Od té doby si svůj termín zamluvilo už více než tisíc lidí. Od května do konce října je Vltava splavná z Lenory až do Nové Pece. „V úseku Soumarský most - Pěkná protéká v některých částech 1. zónou Národního parku Šumava. Proto zde podle Návštěvního řádu platí registrace lodí při výšce hladiny řeky, jak v rozmezí 50-61 cm, tak i při vyšším stavu vody,“ vysvětluje Václav Braun, vedoucí odboru státní správy Národního parku Šumava.

Počet lodí, které tu smějí každý den splout je kvůli ochraně unikátní přírody regulovaný do nejmenších detailů - jeho pravidla musí určovat Návštěvní řád Správy NP a CHKO Šumava, který platí druhým rokem a na dobu neurčitou.

Od června se pravidla pro splouvání částečně mění. Splouvat se smí každý den. V nejběžnějším případě, kdy se hladina pohybuje na hranici mezi 51 a 61 centimetry může vyrazit až devět skupinek po sedmi lidech. Každý den se splouvá 12 hodin - od osmi ráno do osmi do večera.

Poslední vyplutí z registračního místa na Soumarském mostě je možné v 16 hodin. V řadě případů je splouvání Vltavy možné jen v doprovodu akreditovaného průvodce.
Vybraná varianta pro splouvání, byla Odborem životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu Jihočeského kraje vyhodnocena, jako varianta bez významného vlivu na životní prostředí. Pravidla doporučil autorizovaný posuzovatel, který musel vypracovat zákonem požadované posouzení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí předložilo vládě Zprávu o plnění vlastnické politiky státu

22:56 Ministerstvo financí předložilo vládě Zprávu o plnění vlastnické politiky státu

Ministerstvo financí zpracovalo Zprávu o plnění opatření vyplývajících ze Strategie vlastnické polit…