Tetřevy z beskydské odchovny Lesů ČR vypustili lesníci do přírody

03.09.2017 22:30 | Zprávy

Pět odchovaných tetřevů hlušců lesníci poprvé vypustili v Beskydech do volné přírody, a to v posledním srpnovém týdnu. Podnik Lesy ČR otevřel odchovnu v obci Krásná na Frýdecko-Místecku před dvěma lety. Usiluje tak o zachování tamější dosud živořící populace.

Tetřevy z beskydské odchovny Lesů ČR vypustili lesníci do přírody
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Domácí tetřevy získali lesníci z odchovny na polské straně Beskyd. Kuřata se vylíhla v květnu a v české odchovně zůstala do začátku srpna. „Poté jsme je přemístili do vypouštěcí voliéry v masivu Travného, jednoho z pěti nejvyšších vrcholů Beskyd. Do přírody jsme je vypustili po tří až čtyř měsíční péči,“ řekl tetřevník Vlastimil Novák. Tetřev nyní v Beskydech netvoří životaschopnou populaci. Proč z lesů mizí? „V 19. století jich byly v Beskydech stovky, ve druhé polovině 20. století už jen několik desítek. V posledních letech jsou pozorovány spíše jednotlivé kusy, a to zejména na Slovensku. Vše souvisí se stále intenzivnější přítomností člověka v horách, změnou lesních biotopů i nesrovnatelně větším množstvím přirozených predátorů, tedy lišek, kun a krkavců,“ uvedl Václav Lidický, výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR.

Projekt podniku Lesy ČR spojený s obnovou populace beskydského tetřeva znamenal vybudování a zprovoznění odchovny tetřevů, přípravu vhodných biotopů a vybudování vypouštěcího zařízení. „Nyní je potřeba zajistit co největší klid a bezpečnost vypuštěných tetřevů, zvýšit ochranu před predátory a ve spolupráci s Klubem českých turistů omezit v těchto lokalitách turismus,“ řekl lesní správce z Frýdku-Místku Tomáš Peka. Lesy ČR ve svém záměru spolupracují s CHKO Beskydy a také s Diecézí ostravsko-opavskou, která vlastní sousední lesy, kde jsou také vhodné biotopy pro vypouštění tetřeva. „Jde o dlouhodobý projekt. Patnáctileté dobré zkušenosti s ním mají i v sousedním Polsku,“ dodal lesní správce Peka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOOÚ: Vzor oznámení o porušení zabezpečení údajů

7:27 ÚOOÚ: Vzor oznámení o porušení zabezpečení údajů

Během svého posledního plenárního zasedání se Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) setkal…