Domácí tetřevy získali lesníci z odchovny na polské straně Beskyd. Kuřata se vylíhla v květnu a v české odchovně zůstala do začátku srpna. „Poté jsme je přemístili do vypouštěcí voliéry v masivu Travného, jednoho z pěti nejvyšších vrcholů Beskyd. Do přírody jsme je vypustili po tří až čtyř měsíční péči,“ řekl tetřevník Vlastimil Novák. Tetřev nyní v Beskydech netvoří životaschopnou populaci. Proč z lesů mizí? „V 19. století jich byly v Beskydech stovky, ve druhé polovině 20. století už jen několik desítek. V posledních letech jsou pozorovány spíše jednotlivé kusy, a to zejména na Slovensku. Vše souvisí se stále intenzivnější přítomností člověka v horách, změnou lesních biotopů i nesrovnatelně větším množstvím přirozených predátorů, tedy lišek, kun a krkavců,“ uvedl Václav Lidický, výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR.
Projekt podniku Lesy ČR spojený s obnovou populace beskydského tetřeva znamenal vybudování a zprovoznění odchovny tetřevů, přípravu vhodných biotopů a vybudování vypouštěcího zařízení. „Nyní je potřeba zajistit co největší klid a bezpečnost vypuštěných tetřevů, zvýšit ochranu před predátory a ve spolupráci s Klubem českých turistů omezit v těchto lokalitách turismus,“ řekl lesní správce z Frýdku-Místku Tomáš Peka. Lesy ČR ve svém záměru spolupracují s CHKO Beskydy a také s Diecézí ostravsko-opavskou, která vlastní sousední lesy, kde jsou také vhodné biotopy pro vypouštění tetřeva. „Jde o dlouhodobý projekt. Patnáctileté dobré zkušenosti s ním mají i v sousedním Polsku,“ dodal lesní správce Peka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva