Tituly „OSOBNOSTI A MODEL SMART CITY 2017“ v České republice jsou známy

21.06.2017 12:27

Ceny ministryně pro místní rozvoj budou předány dnes v rámci slavnostního galavečera CZECH TOP 100 nejvýznamnějších firem a osobností ČR.

Tituly „OSOBNOSTI A MODEL SMART CITY 2017“ v České republice jsou známy
Foto: MMR
Popisek: Karla Šlechtová, ministryně obrany
reklama

Odborná porota národní soutěže CHYTRÁ MĚSTA PRO BUDOUCNOST 2017, kterou MMR spolupořádá, poprvé vybrala vítěze v kategoriích OSOBNOST a MODEL 2017.  Porotci soutěže (kterými byli i zástupci Ministerstva pro místní rozvoj) volili držitele ocenění kategorie OSOBNOST z řad zástupců veřejného a dodavatelského sektoru.  Vítězům kategorií OSOBNOST a MODEL SMART CITY bude předána cena ministryně pro místní rozvoj v prostorách Pražského hradu na slavnostním Galavečeru CZECH TOP 100 nejvýznamnějších firem a osobností České republiky dnes, tedy 21. června 2017.

Inteligentní město neboli Smart City je jedním z konceptů uplatnění principů udržitelného rozvoje. MMR je gesčním koordinátorem zavádění tohoto konceptu v českých městech, které podporujeme metodicky (námi certifikovanou metodikou), informačně (organizací seminářů, ale i prostřednictvím internetové stránky www.smartcities.mmr.cz) či finančně (např. výzvy z Integrovaného regionálního operačního programu zaměřené na mobilitu).  Jsem ráda, že se můžeme významně podílet i na těchto prestižních oceněních – věřím, že tak podpoříme snahu o nalezení vhodných řešení a receptů pro naše města, protože ta se tak mohou v mnohém od těch, kteří jsou v zavádění tohoto konceptu dál, inspirovat“ uvedla Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Odborná porota soutěže CHYTRÁ MĚSTA PRO BUDOUCNOST nominovala šestnáct kandidátů na ocenění OSOBNOST SMART CITY ČR 2017 z oblasti veřejného sektoru a dodavatelů. Mezi nominovanými byli zastoupeni mj. vysokoškolští pedagogové, zástupci samospráv, oborových platforem, domácích výrobců tzv. chytrých technologií, start upů i nadnárodních společností.

Z nominovaných kandidátů obdrželi nejvyšší počet hlasů předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjova Mgr. František Lukl, MPA a  majitel společnosti ELKO EP Holding Jiří Konečný.

Odborná porota ocenila Františka Lukla  za jeho přínos pro rozvoj a sjednocení prostředí SMART CITY na úrovni veřejné správy a dodavatelů° a za propagaci a realizaci konkrétních aplikací SMART CITY ve městech a obcích.

František Lukl

Jiří Konečný, zakladatel a majitel globálně úspěšné společnosti ELKO EP Holding, byl Odbornou porotou vybrán za dlouhodobou a významnou podporu a inovace SMART CITY aplikací na tuzemských a zahraničních trzích a rovněž za systémové zavádění tzv. chytrých řešení do výrobních celků a následných služeb.

Jiří Konečný

První ročník soutěže CHYTRÁ MĚSTA PRO BUDOUCNOST má svého vítěze i v kategorii MODEL SMART CITY. Tato kategorie oceňuje komplexní přístup k problematice SMART CITY v rámci aplikovaných projektů v městech, obcích regionech, či schválených programů k budoucí realizaci. Stěžejní oblastí této kategorie je udržitelnost budoucích Chytrých měst v České republice.

Odborná porota vybrala z přihlášených řešení jako vítěze kategorie MODEL SMART CITY městskou část Praha 3.

MČ PRAHA 3 přihlásila vyvážený model rozvoje městské části, který nastavuje základní rámec skutečného naplňování principů chytrých měst. Svou komplexností je zárukou, že projekty nebudou realizovány tzv. „ad hoc“, ale budou tvořit soudržný smysluplný celek. Provázáním s ostatními strategickými dokumenty je důkazem, že nově nastolený stav není „revoluční“, ale reaguje na kontext daného území. V rámci modelu byly nastaveny procesy i  organizační struktura v rámci organizace tak, aby bylo možné snadněji  realizovat specifické projekty chytrých měst. Je zde jasná politická deklarace podpory tohoto modelu a další nezbytné prvky, které navazují na metodiku MMR pro oblast strategického rozvoje měst na principech SMART CITIES.

Vítězové kategorií OSOBNOST a MODEL SMART CITY převezmou cenu ministryně pro místní rozvoj v rámci Galavečera Czech TOP 100 nejvýznamnějších firem a osobností České republiky, který proběhne ve Španělském sále pražského Hradu ve středu 21. června 2017 za účasti dalších významných hostů a představitelů českých institucí  z oblasti    školství,  výzkumu, kultury a sportu.

"Sdružení CZECH  TOP 100 je partnerem a podporovatelem soutěže v rámci svého letošního programového zaměření na oblast SMART CITY. Jsme rádi, že prestižní ocenění OSOBNOST   a MODEL  tuzemských chytrých měst převezmou z rukou paní ministryně vítězové právě na Galavečeru firem a osobností v rámci 23. ročníku této vrcholné události v ohodnocení nejvýznamnějších firem a osobností", dodává Radim Ševčík, statutární ředitel hlavního pořadatele soutěže SCII/ Smart City Innovations Institutu.

Soutěž „Chytrá města pro budoucnost 2017“ je první soutěží svého druhu v České republice. Má za cíl definovat trendy, propagovat SMART CITY projekty a podporovat obce, města i kraje ve sdílení a dobré praxi využívání nejmodernějších postupů.

V září 2017 budou rovněž předány vítězům dalších kategoriích soutěž ocenění Chytrá obec, Chytré město, Chytrý region a IDEA SMART CITY pro rok 2017. 

Veškeré propozice a pravidla souteˇže „Chytrá meˇsta pro budoucnost 2017“ jsou uvedeny na webových stránkách www.soutezchytramesta.cz.

Vyhlašovatelem soutěže je SCII /Smart City Innovations Institut z.ú./, nevládní nezisková organizace, jejímž cílem je podpora tří prioritních os: otevřené platformy odborníku° v prostoru SMART CITY, dlouhodobé metodické standardizace principu° SMART CITY na celostátní i mezinárodní úrovni a vývoj vlastních specifických produktu°. Mezi neˇ patrˇí především výuka a komunikace jako nezbytný podklad pro široké pochopení všech principu° SMART CITY a proaktivní diskuzi se zapojením veřejnosti, SMART CITY ROAD MAPS - návrhy a implementace, transfer znalostí z globálního prostoru SMART CITY na lokální úroveňˇ a výzkumné činnosti s vazbami na vysoké školy.

Soutěž „Chytrá města pro budoucnost“ se koná pod záštitou resortu Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Podporu poskytla národní soutěži „Chytrá města pro budoucnost” i Národní sítˇ Zdravých měst CˇR (NSZM CˇR). Jedná se o mezinárodněˇ certifikovanou asociaci, která významněˇ přispívá k rozvoji programu SMART CITY v Česku. Sdružuje na 130 tuzemských měst, obcí i regionu°. Již 22 let podporuje kvalitu veřejné správy a udržitelný rozvoj podle cílů OSN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Nesmyslné požadavky, nedostatečné informace a byrokracie při žádání o pomoc státu

14:05 Hospodářská komora: Nesmyslné požadavky, nedostatečné informace a byrokracie při žádání o pomoc státu

Na nepřesně uváděné požadavky, dlouhé čekání na vyjádření úřadů, složité formuláře a zbytečnou byrok…