Do Hodiny Země, kterou v roce 2007 zavedl Světový fond na ochranu přírody, se zapojují obce, firmy i jednotlivci. V ČR tak např. zhasne na hodinu osvětlení památek v centru Opavy, radničních soch v Českých Budějovicích, tma bude dominovat i na Větruši v Ústí nad Labem nebo kolem kaple svatého Václava v Brně. Další města a obce vypnou na hodinu veřejná osvětlení. K Hodině Země se připojí také hvězdárna v Jičíně, kde mohou zájemci pozorovat noční oblohu stejně jako Galileo Galilei před 410 lety, tzn. dalekohledy bez použití el. energie. Zároveň se zde budou promítat filmy o světelném znečištění, kterým se intenzivně zabývá i MŽP.
„My jsme se spolu s ostatními dotčenými rezorty a subjekty pustili nejenom do diskuze o světelném znečištění, ale i do přípravy konkrétních úkolů, které mají jeho negativní dopady eliminovat. Nově by se např. technické parametry správného osvětlování měly zahrnovat do dotačních titulů na výměnu veřejného osvětlení, bude nutné zabývat se světelnou zátěží způsobenou dopravní infrastrukturou nebo zvýšit povědomí o škodlivém vlivu modré složky světla na naše zdraví,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva