Trh s nemovitostmi se vzpamatovává

15.12.2014 11:42

Podle dat analytické společnosti CEEC Research letos počet prodaných novostaveb překročí jen v Praze 5 000, což je oproti loňsku nárůst zhruba o desetinu. A realitní odborníci zdůrazňují, že se trh s nemovitostmi v Česku po několika problémových letech ekonomické krize staví na nohy. Výrazně k tomu pomáhají výhodné úrokové sazby hypoték, které klesly ke 2 %. Lidé si tak mohou při stejné investici dovolit větší či lépe vybavené nemovitosti než dříve. Ještě výhodnější je nyní pořízení kanceláře pro firmy.

Trh s nemovitostmi se vzpamatovává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na jedno z pražských sídlišť

Těsně před koncem roku 2015 realitní experti hlásí: ekonomická krize i pro nás po letech pomalu končí. Lidé byty i domy zase kupují. „Zatímco rok 2013 byl takovým příslibem oživení, rok 2014 už je jednoznačně a ve všech segmentech realitního trhu výrazně růstovým rokem. Především v jeho druhé polovině registrujeme silnou aktivitu na straně developerů, kteří cítí příležitost a uvádějí na trh více nových projektů,“ konstatoval Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS specializující se na nové byty, domy a reality v Praze a okolí. Trendem je nyní podle něj i nákup druhé či třetí nemovitosti pro investiční účely. „Výjimečných adres a nemovitostí je například v Praze méně než se zdá a jejich počet se dlouhodobě nemůže zvýšit. Jedná se o tradičně nejatraktivnější rezidenční lokality – Staré Město, Malá Strana, Vinohrady, Hanspaulka, Bubeneč a Ořechovka. Jedinečné budou i za 50 a více let a díky tomu si svou hodnotu nejen uchovají, ale jejich cena poroste,“ vysvětlil Višňovský. Podle aktuálních statistik společnosti LEXXUS za takovým účelem kupují nemovitost zhruba dva klienti z deseti.

Oživení trhu potvrzují i ekonomičtí experti. „U komerčních nemovitostí je na trhu patrný přetlak peněz způsobený extrémně expanzivní politikou centrálních bank, z velké části jde ovšem o zahraniční peníze. V tomto směru tedy lze říci, že se trh vzpamatovává. V případě rezidenčních nemovitostí objem úvěrů na bydlení roste tempem necelých 6 procent ročně. To není závratné tempo, ale můžeme tvrdit, že trh žije,“ konstatoval ekonom a člen dozorčí rady společnosti Partners Pavel Kohout. K rozhýbání realitního trhu letos pomáhají právě hypotéky, jejichž úroková míra je na historickém minimu. Díky nynějším výhodnějším podmínkám si kupci mohou oproti minulosti v bydlení polepšit. „Například čtyřčlenná rodina se 2 dětmi a celkovým čistým příjmem domácnosti ve výši 35 000 korun měsíčně si na 20 let může u úrokové sazby 2 % půjčit přibližně o 200 000 Kč více než u úrokové sazby 3 %, tedy si mohou půjčit 2,3 milionu korun místo 2,1 milionu korun. Domácnosti tak letos zvažují koupi většího bytu ve stejné cenové kategorii, případně přikoupí garážové stání,“ uvedla příklad manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová.

Na ještě výhodnější podmínky ale podle expertů už nemá valný smysl čekat. „Úrokové sazby, které se dlouhodobě pohybují výrazně pod úrovní 3 %, jsou velmi atraktivní pro všechny typy klientů. Lze ale jen těžko očekávat, že mohou jít ještě nějak dramaticky níže,“ dodal Višňovský. Lidé, kteří se o koupi vlastního domu či bytu teprve rozhodují, však podle finančníků nemusejí příliš spěchat. Úrokové sazby podle nich v roce 2015 nahoru nevystřelí. „Za předpokladu, že bude makroekonomická situace Evropské unie ve stejné kondici jako letos, neočekáváme v roce 2015 žádné velké výkyvy,“ potvrdila Petra Horáková Krištofová. I když podle ekonomických pouček zvýšená poptávka znamená rostoucí ceny, v případě nemovitostí v Česku se ani toho zákazníci prozatím příliš bát nemusejí. Podle údajů Českého statistického úřadu se ceny teprve v druhé polovině letošního roku znovu vrátily na úroveň roku 2010. A i v třetí čtvrtině roku 2014 se nabídkové ceny bytů zvedly jen mírně.

Specifická je situace v případě nebytových prostor a kanceláří. Kdo bude v příštích letech kancelář potřebovat, může se podle expertů minimálně v Praze a v Brně těšit na vynikající podmínky, které se navíc ještě budou zlepšovat. Developeři totiž kanceláří vybudovali příliš mnoho. „Vztahy na pražském kancelářském trhu jsou již nyní velice napjaté. V příštích dvou letech navíc dojde k velkému přílivu nových nemovitostí, což situaci pro pronajímatele ještě zhorší, očekává se růst neobsazenosti a také pokles cen pronájmů,“ konstatoval ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Situace v dalších regionech se podle něj liší případ od případu. „Ovšem například i v Brně je aktuálně vidět znatelný převis nabídky kancelářských ploch nad poptávkou po nich,“ dodal Vacek.

O realitní společnosti LEXXUS

Realitní kancelář LEXXUS nabízí velký výběr starších a nových bytů, novostaveb v developerských projektech, prodej rodinných domů, bytů a pozemků v Praze a okolí. Patří více než dvě desítky let k nejvýznamnějším realitním kancelářím v Praze. V portfoliu společnosti jsou nové rezidenční projekty, nové byty a domy, second hand novostavby, rodinné domy na prodej i luxusní nemovitosti k prodeji či pronájmu. Pod značkou Lexxus Norton zajišťuje prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních, a zejména rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí.

O Asociaci hypotečních makléřů

Asociace hypotečních makléřů je profesním sdružením právnických osob, které působí na českém hypotečním trhu. Posláním asociace je standardizace služeb hypotečních makléřů, zvyšování profesionální úrovně členů, zvláštní důraz je pak kladen na etické rozměry vykonávané profese a na posilování prestiže hypotečních makléřů. Vznikla v roce 2006.

O analytické společnosti CEEC Research

Společnost CEEC Research je společnost profilující se jako přední analytická a výzkumná společnost zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Vznikla v roce 2005 jako analytická společnost specializující se na zpracovávání výzkumů a analýz stavebního sektoru. Od roku 2010 rozšířila své portfolio o segment projekčních prací a nově od roku 2012 o další segment – kompletní analytické pokrytí oblasti veřejných zakázek (stavební, projekční, ICT, atd. zakázky). V roce 2013 naše společnost začíná analyticky pokrývat oblast energetické a kybernetické bezpečnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Záložníci ze středních Čech prvně zažili ostrou střelbu z RPG-7

22:33 Armáda ČR: Záložníci ze středních Čech prvně zažili ostrou střelbu z RPG-7

Osmdesát příslušníků pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Praha – Středočeský k…