Turistický spolek Lipenska: Vítkův Hrádek zažil návštěvnicky nejlepší začátek roku

01.03.2021 21:20

Nejlepší začátek roku, co se návštěvnosti týká, zažívá Vítkův Hrádek ležící nedaleko Přední Výtoně na Lipensku. Členové Spolku přátel Vítkova Hrádku, kteří se o nejvýše položenou hradní zříceninu u nás starají již 22. sezónu, tolik návštěvníků nepamatují.

Turistický spolek Lipenska: Vítkův Hrádek zažil návštěvnicky nejlepší začátek roku
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo
reklama

O tomto víkendu sem přišlo více než 300 lidí. Desítky lidí sem chodily i v pracovní dny. Vzhledem k odlehlosti lokality to v tuto dobu nebylo zvykem, i když jsou z Vítkova Hrádku nejkrásnější výhledy na Lipno i Alpy.

"Standardně jsme v tuto dobu měli od pondělí do pátku zavřeno. Na Vítkův hrádek nikdo nepřišel. Letos je situace jiná," uvádí Miroslav Kovačičín, který stojí za obnovou této hradní zříceniny a je předsedou Spolku. Teď již bude hrad vzhledem k aktuálnímu vývoji až do odvolání uzavřen. Důvodem dosavadního zájmu je také to, že se jedná o jednu z mála otevřených památek v Jihočeském kraji v této době. Na zříceninu se nevztahují tak přísná opatření kvůli koronaviru, protože lidé se v areálu Vítkova Hrádku pohybují venku. Navíc směr prohlídky je oboustranný, návštěvníci proudí v jednom směru a při prohlídce se vůbec nemusí potkat.

Anketa

Stydíte se před zahraničím, jak Česko zvládá covid-19?

28%
72%
hlasovalo: 14961 lidí

"Od začátku roku jsme měli zavřené pouze dva dny. I když sem přijde třeba 50 lidí máme radost a chceme návštěvníkům prohlídku hradu umožnit " uvedl Kovačičín. Návštěvníci si i nyní mohou u Vítkova Hrádku například opéct na ohni špekáčky, dětem tu servírují sladké vafle. Kovačičín uvedl, že tu dodržují všechna potřebná hygienická opatření.

Vzhledem k tomu, že Spolek pro obnovu Vítkova Hrádku nemá nyní vhodné auto pro dopravu potravin do objektu, musí je zhruba 500 metrů do prudkého kopce nosit jeho členové. Z parkoviště ve Svatém Tomáši zboží v zimě vozili na saních, nyní je nosí ve speciálně upravené krosně, kterou používají krkonošští či tatranští šerpové. Tato situace Spolek inspirovala k organizaci nové akce. "Až to hygienická situace dovolí, tak ve spolupráci s Turistickým spolkem Lipenska, který se stará o propagaci území, uspořádáme Sherpa rallye. Podobné závody, kdy lidé nosí na zádech až 60 kilogramů se konají například v Krkonoších," řekl Kovačičín.

Vítkův Hrádek stojící ve výšce 1053 metrů nad mořem je původně gotická zřícenina. Nachází se v těsné blízkosti rakouských hranic, proto tu po roce 1948 působila vojenská posádka. . Vítkův Hrádek založil v polovině 13. století Vítek z Načeradce z krumlovské větve rodu Vítkovců. Stojí na pravé straně lipenské přehrady a jde také o strážní hrad na bývalé solné stezce. Spolek pod vedením Miroslava Kovačičína začal hrad obnovovat v 90. letech minulého století.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z domova až k jadernému reaktoru. ČEZ spustil pro školy unikátní virtuální studio

14:50 Z domova až k jadernému reaktoru. ČEZ spustil pro školy unikátní virtuální studio

Zcela nový rozměr dostaly virtuální energetické prohlídky společnosti ČEZ. Ta v těchto dnech spustil…