Tuzemský byznys podporuje přijetí TTIP, shodlo se několik organizací

15. 5. 2015 17:26

Nejvýznamnější organizace zaměstnavatelů a podnikatelů v České republice – Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR ve svém společném stanovisku podpořily přijetí Dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Apelují v něm na naše členy Evropského parlamentu, aby podpořili TTIP a pomohli zabránit průtahům v jednání o přijetí dohody, která by se měla stát nástrojem posílení konkurenceschopnosti EU. Stanovisko bylo prezentováno při diskusi s českými členy Evropského parlamentu, která se uskutečnila 15. května v Evropském domě v Praze.

Tuzemský byznys podporuje přijetí TTIP, shodlo se několik organizací
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Nejvyšší představitelé Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, zakladatelé České podnikatelské reprezentace při EU – CEBRE, představili 15. května 2015 při diskusi v Praze českými europoslanci společné stanovisko, které požaduje, aby byla v případě TTIP úspěšně a bez průtahů završena jednání o této komplexní a ambiciózní dohodě. Podstatné je vyjádření pozice byznysu v ČR z toho důvodu, neboť Evropský parlament připravuje svou pozici k TTIP napříč parlamentními výbory.

Součástí diskuse zakladatelů CEBRE s českými členy Evropského parlamentu byly přínosy a dopady dohody na tuzemský byznys, zejména pak na malé a střední podniky.

Podle zástupců tuzemského byznysu by v dohodě měly být dodrženy zásady reciprocity v rámci jednotlivých odvětví a nemělo by docházet k tomu, aby jedno odvětví z TTIP profitovalo na úkor odvětví jiného. Současně upozorňují na to, aby se k vybraným oblastem jako je zemědělství a potravinářství při vyjednávání přistupovalo opatrně.

Podnikatelské a zaměstnavatelské organizace ČR si jsou vědomy možných rizik způsobených mnohdy neobjektivními útoky a odmítáním dohody, a proto podporují vládu ČR v její pozitivní kampani a otevřeném dialogu se širokou veřejností.

„Téměř třetina evropských exportérů považuje USA za svůj prioritní trh. Je proto naprosto nezbytné, aby došlo k dokončení dohody o TTIP a tím byla posílena konkurenceschopnost Evropské unie a Spojených států. EU i USA v poslední dekádě v globální soutěži spíše relativně ztrácejí a jejich dominance světové ekonomice postupně klesá. TTIP se tak může stát nástrojem, který tento trend zastaví a zvrátí díky spojení sil obou stran. Hlavní přínos budoucí dohody vidíme v odstranění netarifních překážek, jejichž existence je pro rozvoj vzájemného obchodu a investic tíživější než bariéry tarifní,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

"Podporujeme sjednání této ambiciózní obchodní dohody. Jsem přesvědčen, že pozitivní dopady dalece převyšují možná negativa. Jejím cílem není nic jiného, než posílit již existující vazby, nastavit rámec a stanovit pravidla, která by přinesla podnikům na obou stranách Atlantiku právní jistotu a předvídatelnost v ekonomických a obchodních vztazích. TTIP není potřeba démonizovat, jsem přesvědčen o tom, že spolupráce poběží zejména v oblastech společného zájmu tak, aby z dohody profitovaly obě strany,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Za přidanou hodnotu považuje mimo jiné modernizovanou ochranu toku osobních dat mezi EU a USA a efektivnější ochranu investic včetně mechanismu řešení sporů mezi investorem a státem.

Jednání zakladatelů CEBRE s europoslanci je dalším příspěvkem do série diskuzí v rámci vyjednávání o smlouvě TTIP. „Smlouva je ve stádiu příprav a konfederace smlouvu vítá, protože bude v zásadě prospěšná pro průmysl v ČR. Nemělo by přitom ale docházet k tomu, aby jedno odvětví díky smlouvě TTIP profitovalo na úkor odvětví jiného,“ uvedl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner.

Podle jeho názoru TTIP v případě, že bude dobře dojednán, otevře významný trh evropským a potažmo i českým výrobkům. Nicméně odvětví, které si zaslouží citlivější přístup je zemědělství a potravinářství. Nedořešenou problematikou je levný americký břidličný plyn. Konfederace je tedy z pohledu malých a středních podniků opatrně optimistická za předpokladu, že nedojde k narušení suverenity jednotlivých členských zemí EU implementací amerických právních norem, a to zvláště na podnikové úrovni. Současně by dohoda neměla znevýhodnit některá odvětví na úkor jiných.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelkou Státního fondu rozvoje bydlení se stala Hana Pejpalová

12:23 Ředitelkou Státního fondu rozvoje bydlení se stala Hana Pejpalová

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová 15. prosince jmenovala novou ředitelku Státního fondu r…