UCEEB ČVUT završilo realizaci prvního projektu v oblasti transferu technologií

03.07.2015 14:15

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze (UCEEB) již brzy pošle na trh nové technologie, které se podařilo připravit pro transfer v rámci projektu Inteligentní budovy podpořeného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Projekt v hodnotě bezmála 33,5 milionu korun začal v roce 2013 fází „proof of concept“, kdy se rozhodovalo o tržním potenciálu vybraných technologií, a v těchto dnech Centrum zakončilo fázi přípravy komercializace a chystá se k prodeji prvních licencí.

UCEEB ČVUT završilo realizaci prvního projektu v oblasti transferu technologií
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Hlavním cílem projektu bylo rozšířit existující struktury podpory transferu technologií na ČVUT a dovést k úspěšné komercializaci ty nejlepší ze šesti pilotních projektů. „Akademikům se často vyčítá, že dělají výzkum pro výzkum. Tento projekt ale ukazuje, že univerzity mají k reálnému životu daleko blíž, než si široká veřejnost často myslí,“ uvedl ředitel UCEEB Lukáš Ferkl.

Ze šesti kandidátů zůstali na konci roku 2013 tři. V současnosti na podpis čekají licenční smlouvy ke všem těmto vybraným technologiím: lehkému obvodovému plášti, vibrolisovaným betonovým prvkům s příměsí cihelného prachu a technologii rekuperace tepla pomocí nízkoteplotní jednotky ORC (Organic Rankine Cycle). Všechny zmíněné novinky mají potenciál ovlivnit trh energeticky efektivních a environmentálně přátelských technologií ve stavebnictví.

Vedle komercializovaných technologií je pro centrum přínosem zejména nově nabyté know-how v oblasti komerčního transferu. V průběhu realizace UCEEB postupně zavedl mechanismus podpory výzkumníků, který jim má usnadnit přechod od základního výzkumu k tržnímu uplatnění jimi vyvinutých technologií. UCEEB se také prezentoval na řadě veletrhů a díky projektu se mu podařilo vytvořit síť kontaktů pro další technologickou spolupráci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnutí Brontosaurus: Česká vesnice v srbském Banátu ožila s dobrovolníky

8:40 Hnutí Brontosaurus: Česká vesnice v srbském Banátu ožila s dobrovolníky

Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus vyrazili za krajany Srbska, do nejmenší české vesnice v oblasti Ba…